Úřad prověřuje zveřejnění komunistické minulosti soudců

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2011 13:10
Úřad pro ochranu osobních údajů řeší, zda bylo zveřejnění seznamu v souladu se zákonem
StB
StB | Foto: Aktualne.sk

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) od úterý prověřuje, zda je zveřejnění komunistické minulosti soudců v souladu se zákonem.

Problém prý není u zveřejnění minulosti soudců Ústavního soudu, uvedl úřad.

Právě Ústavní soud přitom loni rozhodl, že někdejší členství soudců v předlistopadové KSČ není jejich soukromou věcí.

Podle názoru ÚOOÚ není problém v tomto rozhodnutí, ale především v metodice použité ke zjišťování minulosti osob a jejím zveřejnění. Předseda úřadu Igor Němec poukázal také na to, že v publikovaném seznamu soudců byly chyby.

Ústavní soud na konci listopadu rozhodl, že údaje o členství soudců v KSČ před rokem 1989 jsou důležitým podkladem pro veřejnou diskusi o nestrannosti a nezávislosti justice.

Zrušil tak rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který právo na takovou informaci nepřiznal Tomáši Pecinovi. Pecina se domáhal informací o členství soudců Vrchního soudu v Olomouci v předlistopadové KSČ.

Ministerstvo spravedlnosti pak seznam soudců s komunistickou minulostí samo zveřejnilo na svém webu na počátku roku. Ocitlo se na něm přes 600 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a více než 350 žalobců, tedy téměř 30 procent. V seznamu však byly více než dvě desítky chyb.

 

Právě se děje

Další zprávy