Upravený pomník z Národní zmizel. Zasáhl majitel domu

ČTK ČTK
23. 11. 2009 15:10
Provokativní destičky instaloval na památník výtvarník Roman Týc
Podloubí na Národní. Místo vzpomínek na revoluční rok - i prostor k provokacím a umělěckým výzvám
Podloubí na Národní. Místo vzpomínek na revoluční rok - i prostor k provokacím a umělěckým výzvám | Foto: Jan Langer

Praha - Památné podloubí na Národní třídě už nezdobí provokativní destičky s daty 1939 a 2009 doplněnými hajlujícíma rukama a vztyčenými prostředníčky, které tam v neděli instaloval kontroverzní výtvarník Roman Týc.

Z pomníku na Kaňkově paláci připomínajícího původně pouze 17. listopad je odstranil majitel budovy - Česká advokátní komora (ČAK).

Pracovníci ČAK je podle své mluvčí Ivy Chaloupkové dali pryč mimo jiné z bezpečnostních důvodů.

Nové části byly přichyceny jen magnety a začaly opadávat, uvedla mluvčí s tím, že nyní je má policie, která o ně požádala a případ vyšetřuje.

"Plastiky jsme zajistili jako důkazní materiál, případ od včerejška šetříme," potvrdila pražská policejní mluvčí Iva Knolová.

O tom, jaký může autora čekat postih, zatím hovořit nechtěla. Je podle ní příliš brzy.

"Případ si převzala kriminální policie. Zatím nebyla stanovena žádná právní kvalifikace - nevíme například to, zda nedošlo k poškození památníku," vysvětlila mluvčí Knolová.

Toho se ale podle všeho Roman Týc nedopustil. Umělec se nechal slyšet, že "dodatečné" destičky vyrobil jen ze dřeva a sádry a vzhldedem k jejich váze je mohl uchytit magnety. 

Ztohoven opět v akci

Na událost v neděli upozornil server Týden.cz s tím, že autorem ironicky upraveného pomníku je právě Roman Týc z umělecké skupiny Ztohoven.

Z obou stran protáhl lištu, na které jsou umístěny ruce se symbolikou vítězství. K 17. listopadu 1989 přibyl týž den roku 1939 a letošní úterý, kdy se slavilo 20. výročí událostí sametové revoluce.

Zmnožila se i prstová symbolika. Nad rokem 1939 ruce hajlují, nad letošním datem vztyčené prostředníčky

Týc je znám i díky své první velké akci v roce 2007, kdy v Praze během Velikonoc vyměnil zhruba 50 panáčků na semaforech pro chodce. Nejnovější počin nazval Není co slavit a je ho podle něj třeba vnímat v souvislostech.

"Ta deska prostě sama vybízela k doplnění informace. Všechny ty ruce jsou český, na rozdíl od gest, která ukazují. Není od věci uvědomit si to, co se tady dělo a děje v kontextu. Češi hajlovali tenkrát, konec konců dělají to i dnes, vítězná viktorka po letech možná zase až tak vítězná není, prostředníček neváhal vztyčit premiér Topolánek a zaštítil se jím veřejně i Karel Gott. To taky o něčem vypovídá," řekl serveru Týc.

Týc je členem skupiny Ztohoven. Její členové se mimo jiné nabourali do programu České televize Panorama a odvysílali záběr simulovaného jaderného výbuchu.

 

Právě se děje

Další zprávy