Univerzity se chystají na zlomový rok 2019, Karlova univerzita letos nabídne íránistiku i romistiku

Tomáš Klézl
10. 2. 2018 22:09
Velká část vysokých škol se připravuje na nový systém institucionálních akreditací, jehož zavedení určila předloňská novela vysokoškolského zákona na rok 2019. Na jejím základě si univerzity budou moci obory samostatně upravovat a rozhodovat o jejich vzniku a zrušení.
Univerzita Karlova. Ilustrační foto.
Univerzita Karlova. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - O udělení pravomoci musí školy požádat Národní akreditační úřad, který na jaře roku 2016 nahradil Akreditační komisi. První žádost odevzdala v říjnu Univerzita Karlova, během zimy ji následovala například Masarykova univerzita nebo Univerzita Pardubice. O udělování akreditací se bude rozhodovat v průběhu roku 2018.

Novela znamená velkou změnu ve strukturách škol, univerzity se proto zavádění nových oborů pro rok 2018/19 zpravidla zdržují. "Žádnou zásadní změnu v nabídce nemáme. V tuto chvíli čekáme na udělení akreditace, pak budeme měnit celkovou strukturu," uvedla ředitelka pro komunikaci Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Z oborů se stanou programy

Právě brněnská Masarykova univerzita připravuje na základě nového systému například novou formu dvouoborového studia, kde si budou studenti moci zvolit hlavní a vedlejší obor. Druhá největší vysoká škola v Česku si slibuje, že tato změna pomůže zejména studentům, kteří při nástupu nejsou zcela rozhodnutí, co chtějí studovat.

Podobné plány má i Univerzita Karlova. "Změna bude i terminologická, z oborů se stanou programy," řekl Daniel Soukup, vedoucí oddělení přijímacího řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Některé obory se sdruží. Uchazeč se od roku 2019 nebude hlásit na obory turkologii, arabistiku a tak dále, ale na program blízkovýchodní studia. Tam si poté vybere specializaci," přiblížil blížící se změny Soukup. Další nové vzniklé programy budou například asijská studia nebo obecná lingvistika.

Na novinky se mohou v příštích letech těšit i zájemci o studium na menších školách. FAMU pro akademický ročník 2019/20 představí nový obor herní design, na další rok plánuje Univerzita Pardubice zavedení několika oborů leteckých profesí.

Romistika nebo turkologie

Jednou z mála institucí, kterou letos čekají změny, je Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Do katalogu se vrátí několik oborů, které se otevírají pouze jednou za pár let. "Z těch bakalářských je letos jedinečná šance se přihlásit například na indonesistiku, íránistiku, tibetanistiku nebo romistiku," řekl Soukup. Po dlouhé době se také otevře magisterské studium turkologie nebo nizozemského jazyka a literatury.

Šanci přilákat nové studenty má zejména romistika. Podle univerzity jde o jediný obor zaměřený na jazyk, dějiny, umění a kulturu Romů v Evropě. "Některé vysoké školy u nás i ve světě nabízejí základní jazykový kurz nebo úvod do romských reálií, případně hojně čerpají z romistických výzkumů v rámci výuky svých předmětů. Na romistice v Praze se ale studenti naučí romštinu dokonale," vysvětlila v tiskové zprávě vedoucí oboru Helena Sadílková.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy