reklama
 
 

Ministerstvo školství už nebude rozhodovat o akreditacích, v září vznikne nový úřad

19. 7. 2016 16:48
Ministryně školství Kateřina Valachová slavnostně předala nominační listy členům Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Na rozdíl od končící komise bude mít úřad rozhodovací pravomoc a nebude pouze dávat doporučení ministerstvu školství. Akreditační úřad začne fungovat od září a kvůli jeho nezávislosti jsou členové voleni na šestileté funkční období s dvouletou obměnou třetiny osazenstva. Do čela byl na dobu šesti let jmenován Stanislav Labík.

Praha – Místo dosavadní Akreditační komise bude v září zřízen Akreditační úřad. Ten bude podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) fungovat jako nezávislý orgán.

"Dvoustupňovým projednáváním akreditačního procesu dáváme vysokým školám možnost přezkumu a možnost obrany. Když někdo nebude souhlasit s výsledkem rady, může se odvolat k přezkumné komisi. Ministerstvo se akreditací již neúčastní," řekla Valachová. Další instancí pro přezkoumání rozhodnutí akreditačního procesu je až soud.

Akreditační úřad se skládá z patnáctičlenné rady a pětičlenné přezkumné komise, přičemž z původní jednadvacetičlenné komise jsou v novém úřadě pouze tři členové.

Nominace členů předložilo ministerstvo školství a rozhodujícím orgánem byla vláda. Akreditační úřad začne fungovat od září a kvůli jeho nezávislosti jsou členové voleni na šestileté funkční období s dvouletou obměnou třetiny osazenstva.

Akreditační úřad bude mít na rozdíl od Akreditační komise pravomoc hodnotit kvalitu vysokých škol nebo jejich institucionální posuzování. To znamená, že pokud bude škola schopna ohlídat kvalitu vyučovacích oborů, může získat institucionální akreditaci k dané vzdělávací oblasti a nebude potřebovat další schválení při otevírání nových oborů.

"V souvislosti s novelou školského zákona přichází i velká zodpovědnost. Zůstanu však optimistou a budu doufat, že se nám podaří navázat na úspěchy Akreditační komise," řekl předseda Akreditačního úřadu Labík, jenž doposud působil jako profesor na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a jehož specializací je statistická termodynamika a molekulární simulace.

autor: Jan Singer | 19. 7. 2016 16:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama