Ministerstvo školství už nebude rozhodovat o akreditacích, v září vznikne nový úřad

Jan Singer
19. 7. 2016 16:48
Ministryně školství Kateřina Valachová slavnostně předala nominační listy členům Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Na rozdíl od končící komise bude mít úřad rozhodovací pravomoc a nebude pouze dávat doporučení ministerstvu školství. Akreditační úřad začne fungovat od září a kvůli jeho nezávislosti jsou členové voleni na šestileté funkční období s dvouletou obměnou třetiny osazenstva. Do čela byl na dobu šesti let jmenován Stanislav Labík.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: ČTK

Praha – Místo dosavadní Akreditační komise bude v září zřízen Akreditační úřad. Ten bude podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) fungovat jako nezávislý orgán.

"Dvoustupňovým projednáváním akreditačního procesu dáváme vysokým školám možnost přezkumu a možnost obrany. Když někdo nebude souhlasit s výsledkem rady, může se odvolat k přezkumné komisi. Ministerstvo se akreditací již neúčastní," řekla Valachová. Další instancí pro přezkoumání rozhodnutí akreditačního procesu je až soud.

Akreditační úřad se skládá z patnáctičlenné rady a pětičlenné přezkumné komise, přičemž z původní jednadvacetičlenné komise jsou v novém úřadě pouze tři členové.

Nominace členů předložilo ministerstvo školství a rozhodujícím orgánem byla vláda. Akreditační úřad začne fungovat od září a kvůli jeho nezávislosti jsou členové voleni na šestileté funkční období s dvouletou obměnou třetiny osazenstva.

Akreditační úřad bude mít na rozdíl od Akreditační komise pravomoc hodnotit kvalitu vysokých škol nebo jejich institucionální posuzování. To znamená, že pokud bude škola schopna ohlídat kvalitu vyučovacích oborů, může získat institucionální akreditaci k dané vzdělávací oblasti a nebude potřebovat další schválení při otevírání nových oborů.

"V souvislosti s novelou školského zákona přichází i velká zodpovědnost. Zůstanu však optimistou a budu doufat, že se nám podaří navázat na úspěchy Akreditační komise," řekl předseda Akreditačního úřadu Labík, jenž doposud působil jako profesor na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a jehož specializací je statistická termodynamika a molekulární simulace.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy