Kleslová má smůlu. Článek z Čapkovy vily nenapsal Peroutka

Domácí Domácí
21. 7. 2015 16:28
Údajný Peroutkův článek Hitler je gentleman nalezený v Čapkově vile zkoumali odborníci z Knihovny Národního muzea. Nepravost dokumentu byla prý poznat na první pohled.
Falešný článek Hitler je gentleman
Falešný článek Hitler je gentleman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Údajný Peroutkův článek Hitler je gentleman, který koncem června nalezla v pražské Čapkově vile starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, je falešný. Odměnu 100 000 korun, kterou za nalezení textu slíbil prezident Miloš Zeman, tak starostka nedostane. Že se jedná o vtip, už dříve přiznal literární kritik Jaromír Slomek, nyní tak vědci potvrdili to, co nejen odborná veřejnost očekávala.

Martin Sekera z Knihovny Národního muzea, který text zkoumal, řekl Českému rozhlasu, že nepravost dokumentu byla poznat na první pohled.

"Jasně je vidět, že z obou stran jsou nátisky tiskařskou barvou pocházející z elektronické tiskárny a uvnitř je nový papír, což poznáte podle toho, že je čistě bílý, kdežto historické papíry jsou zažloutlé," uvedl.

Podle Sekery by o existenci pravého článku výzkumníci už dávno věděli. "Kdyby byl tak formulovaný, jak bývá interpretován z té strany, která jeho existenci hledá, tak by neušel pozornosti ani budoucích historiků po roce 1938 a výše," dodává.

Radnice Prahy 10 se nalezeným článkem chlubila na svém facebookovém profilu koncem června. Při novinářské prohlídce vinohradské vily jej nalezla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová z hnutí ANO a bezprostředně poté ho zveřejnila na svém Facebooku.

K autorství podvrhu se přihlásil literární kritik Jaromír Slomek. Prý ho unavovala fraška, kterou předvádí Pražský hrad s hledáním článku, tak se rozhodl trochu pobavit kolegy novináře.

Starostka na zprávu odborníků zatím nereagovala. Výsledky analýzy zná, ale nekomentuje je, protože je na dovolené.

Článek by mohl v Památníku dokreslovat atmosféru doby

Kleslová pro Parlamentní listy přiznala, že z novinářského vtipu se stalo velké téma a že má i vtipný závěr.

Odborníci z Národního muzea totiž navrhují, aby falešný Peroutkův článek i jeho analýza putovaly třeba do Památníku písemnictví. Je to totiž literární fikce a ta má v Česku svou tradici, a to včetně literárních mystifikací.

Martin Sekyra z Národního muzea si myslí, že z tohoto pohledu by falešný Peroutkův článek mohl být raritou a případně po letech by mohl dokreslovat kulturní atmosféru naší doby.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek Hitler je gentleman, za což se na něj snesla vlna kritiky.

Prezident pověřil hledáním údajného Peroutkova článku Hitler je gentleman svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který ale neuspěl. Následně nabídl nálezci odměnu 100 000 korun.

Na konci června se prezident omluvil za to, že se článek nenašel. Za své výroky o Peroutkovi se ale omlouvat nehodlá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy