Facka dívce ho stála místo strážníka, v minulosti dostal medaili za záchranu života

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 7. 4. 2020 21:17
O žádném jiném městském policistovi se v Česku nyní nemluví víc. Sociálními sítěmi zahýbalo video, na kterém strážník při služebním zákroku v pražských Řepích udeřil devatenáctiletou ženu. Dotyčná spadla na zem. Strážníka stál úder práci. Deník Aktuálně.cz zjistil, že teď už bývalého městského policistu o několik let dříve ředitel pražských strážníků Eduard Šuster vyznamenal za záchranu života.
Teenagerka dostala od policisty facku | Video: Facebook / Tereza Smažinková

"Událost se odehrála v chladném zimním měsíci. V Centrálním parku na Stodůlkách byla nalezena třicetiletá žena oděná ’na lehko’. Ležela na zemi bez známek života. Strážníci jí zprůchodnili dýchací cesty a zahájili resuscitaci. Životní funkce se jim podařilo zanedlouho obnovit, uložili ji do stabilizované polohy a svými svršky ji zajistili proti chladu," objevilo se na profilu pražské městské policie na sociální síti Facebook v červenci 2017.

Příspěvek pokračuje tím, že oba strážníci pomohli ženu přinést k přivolané záchrance na nosítkách. Vůz se na místo nemohl kvůli terénu dostat. Oba muže ve službě vyznamenal onoho července před třemi lety ředitel Městské policie hlavního města Prahy Eduard Šuster medailí I. stupně za záchranu života.

Jedním ze dvou oceněných strážníků byl nyní padesátiletý Jiří Laštovka. Podle zjištění Aktuálně.cz to byl on, kdo dívku minulý týden srazil úderem na zem. V pondělí se s ním vedení městské policie dohodlo na rozvázaní pracovního poměru. "Kdyby mě takhle někdo provokoval, řekl mi to samé, co ona mně, a v téhle situaci, kdy člověk neví, co od koho kde chytí, tak bych to udělal znovu," řekl Aktuálně.cz propuštěný strážník.

Strážníky jsme neuráželi

K incidentu došlo uplynulý čtvrtek na rozhraní pražských městských částí Řepy a Zličín. Skupina čtyř mladých lidí včetně devatenáctileté dívky seděla u rybníka. Někdo z místních na ně zavolal městskou policii. Porušovali nařízení ministerstva zdravotnictví, které zapovídá se venku shromažďovat ve více než dvou lidech. U rybníka popíjeli a měli sundané roušky. Porušení zákazu na místě řešilo pět strážníků.

Udeřená dívka na svém profilu na sociální síti Facebook zveřejnila video z události v neděli. Přiznává, že s přáteli neměli na místě být, a chápe, že je strážníci vykázali. "Všechno tedy probíhalo v pořádku, dokud strážníka jeden z kamarádů nekonfrontoval s tím, že jsou tam taky ve více lidech a ani nedodržují odstup," popisuje, jak se situace vyhrotila.

Dotyčného kvůli jeho průpovídce údajně Laštovka udeřil pěstí. Dívka se měla svého kamaráda slovně zastat. Od strážníka dostala facku a skončila na zemi. "Strážníkovu fyzickému napadení nepředcházela z naší strany absolutně žádná agrese, slovní urážení nebo snad zasahování do jeho osobního prostoru," uvádí dívka. Součástí jejího příspěvku je video, jež trvá třiatřicet vteřin.

Ocenění za záchranu života dostali Jiří Laštovka a Ivan Fryč (vpravo) v červenci 2017. Oba se účastnili minulý týden zákroku, při němž Laštovka udeřil mladou ženu.
Ocenění za záchranu života dostali Jiří Laštovka a Ivan Fryč (vpravo) v červenci 2017. Oba se účastnili minulý týden zákroku, při němž Laštovka udeřil mladou ženu. | Foto: Městská policie Hlavního města Prahy

Záznam začíná úderem od Laštovky. Končí tím, jak si ve stoje facku vyříkávají. Mladá žena strážníkovi vyčítá nedostatek profesionality. Laštovka oponuje, že ho neměla urážet. V tu chvíli záznam končí. Není jasné, co úderu předcházelo. Laštovka pro Aktuálně.cz odmítl, že by někoho udeřil pěstí. Dotyčného člena skupiny podle svých jen odtáhl za bundu pryč, aby ho dostal z blízkosti své a svých kolegů.

Nebyla to facka, ale úder do ramene

"Já jsem ho odstrčil, protože byl pod vlivem alkoholu a měl roušku pod bradou," vysvětlil, že se tím chtěl chránit. Dotyčná dívka se k němu následně měla přibližovat, provokovat ho a se sexuálním podtextem ho urážet. Laštovka se fyzicky ohradil. "Nebyla to facka, byl to úder do ramene, abych ji od sebe odstrčil. Pořád ke mně lezla. Nevím, co tím sledovala. Už jsem na ni neměl nervy," vysvětluje.

Ze záznamu se ale zdá, že Laštovka úder vedl ve výšce dívčiny tváře. Stejně tak je slyšet zvuk typický pro facku, bývalý strážník si ale trvá na svém. "Já vám říkám, jak to je. Podívejte se, má brýle. Kdybych jí dal facku, tak si myslím, že bych jí ty brýle poškodil. Anebo by se za tu tvář držela," vysvětluje Laštovka, který službu u pražské městské policie začal v roce 1995.

Selhání odmítá. Na argument, že by měl jako představitel veřejné moci, z níž těží svou autoritu, obdobný konflikt vyřídit bez fyzických projevů síly, navíc vůči zjevně drobnějšímu člověku, nepřistupuje. "A to jsem se měl na to vys.at? Na svou práci? Měl jsem tam být s rukama v kapsách, ať si po mně skáčou?" vysvětluje svůj pohled.

Člověk se o sebe bojí

Úder vůči dívce vedený údajnou snahou dostat ji od sebe dál, ačkoliv si ránu posléze vysvětlují z několika centimetrů od sebe, vychází prý ze zvýšené starosti o své zdraví. Letos v únoru regionální média informovala, že na Zličíně plivla žena se žloutenkou strážníkovi do oka. Laštovka Aktuálně.cz potvrdil, že poplivaným byl on. Průběžně kvůli tomu chodí na testy na žloutenku.

"Člověk se o sebe bojí, snaží se chránit. Pak vás někdo vyprovokuje poměrně dost lehce. Žiju s tchyní, která je v pokročilém věku. Mám nevlastní dceru, která je v jiném stavu. Nedovolím nějaké dívce, která si myslí, že spasí svět, aby mě ohrožovala," popisuje. Čím se bude profesně zabývat dál, zatím netuší. "Během čtrnácti dnů si to musím rozmyslet, chtěl bych příští měsíc začít něco někde dělat," dodává.

Městská policie na incident zareagovala nekompromisně. S Laštovkou se dohodla na ukončení pracovního poměru, od pondělí už není strážník. "Je zcela evidentní, že strážník selhal, vyhrocenou konfliktní situaci profesně nezvládl, a navíc jednal v rozporu se zákonem. Jeho jednání je pro nás naprosto neakceptovatelné a veřejnosti se za něj ještě jednou omlouváme," uvedla městská policie v prohlášení.

Její reakce je nezvykle prudká. V jejích řadách, byť ho vedení stáhlo z ulice, zůstal strážník, který při vyklízení squatu zlomil jednomu člověku ruku obuškem. Z ulice nechalo ředitelství stáhnout i čtyři strážníky, kteří byli na místě s Laštovkou. Převedlo je na práci v budově útvaru vzdělávání městské policie v Praze 8. Podle zjištění Aktuálně.cz je mezi nimi i Ivan Fryč. Jde o onoho druhého strážníka, který vedle Laštovky dostal zmíněnou medaili za záchranu života.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy