reklama
 
 

U krácení daně bude opět trestná i příprava činu, změní se pravidla pro stíhání politiků

9. 5. 2016 12:04
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona, která má zlepšit podmínky pro boj s korupcí. Novela trestního řádu nově zavádí možnost stíhání těch, kteří krácení daně nejen přímo prováděli, ale i těch, co se podíleli na přípravě. Předloha rovněž upravuje pravidla pro trestní stíhání poslanců, senátorů a ústavních soudců.

Praha - U krácení daně bude opět trestná i příprava tohoto činu. Novelu trestního řádu, která by také měla zvýšit motivaci lidí k oznamování korupce, podepsal v pondělí prezident Miloš Zeman. Předloha rovněž upravuje pravidla pro trestní stíhání poslanců, senátorů a ústavních soudců.

Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009. Nyní se do zákona vrací například kvůli potírání takzvaných karuselových obchodů se sankcí až desetiletého vězení.

Podle kritiků, ke kterým patří Svaz průmyslu a dopravy ČR, by úprava mohla vést ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. Svaz tvrdí, že není jasně vymezeno, co je daňová optimalizace a co už příprava krácení daně. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s výtkami nesouhlasil.

Předloha zavádí opětovně i určitou formu účinné lítosti, která by měla motivovat k oznamování korupce. Nyní hrozí postih oběma stranám, a nemají tedy zájem úplatkářství odhalit. Novela počítá například s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, který oznámil korupci, pokud slíbil úplatek jen proto, že o něj byl požádán, a zároveň to nahlásil bez zbytečného odkladu.

Novela rovněž upravuje trestní stíhání bývalých zákonodárců poté, co jim skončí mandát, a tedy ztratí imunitu. Pokud je nyní chce policie obvinit, musí nejprve požádat parlamentní komory o jejich vydání. Pokud nejsou vydáni, dovoluje ústava jejich stíhání až poté, co o funkci přijdou. Novela by měla policii umožnit, aby zajistila důležité důkazy a uchovala je na pozdější dobu, kdy bude moci stíhání obnovit.

autor: ČTK | 9. 5. 2016 12:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama