Jmenuje se Jelizaveta, pochází z Krivého Rogu. Novináři vypátrali Babišovu přítelkyni

Foto: Vkontakte / https://vk.com
Domácí ČTK man Domácí, ČTK, man
Aktualizováno 29. 11. 2018 11:45
„Byl jsem unesen na Krym. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ napsal Andrej Babiš mladší do e-mailu pro policii, který odstartoval vyšetřování jeho údajného únosu na Ukrajinu. Radiožurnálu se podařilo dopis získat. Zároveň ve spolupráci s ukrajinskými reportéry Rádia Svobodná Evropa ověřil identitu jeho přítelkyně, u níž Babiš mladší pobýval.

E-mail přišel od Babiše juniora české policii 5. ledna 2018, a pak ještě jednou o tři dny později. 

"Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo," psal policistům. Zprávu poslal ze své e-mailové schránky, do které se připojil ze svého soukromého telefonního čísla. 

Kromě podrobností o e-mailu adresovaném policii redakce Radiožurnálu spolu s kolegy z ukrajinské pobočky Rádia Svobodná Evropa vypátrala, kdo je snoubenka Babiše mladšího.

Jelizaveta, jejíž syn se na Krymu zdravil s Medveděvem 

Celé jméno redakce zná, rozhodla se ale zveřejnit jen křestní. Jmenuje se Jelizaveta a pochází z Krivého Rogu na východní Ukrajině. Čím se živí, není jasné. Je jí třicet let, žije střídavě v Krivém Rogu v malém jednopokojovém bytě a v krymské Jaltě. Právě na Krymu se měla potkat s Babišem mladším. 

Když reportér Svobodné Evropy zazvonil na zvonek u byt v Krivém Rogu, ozval se za dveřmi muž, který řekl, že mu byt pronajal jakýsi Dmitrij. Jelizavetu prý nezná, dveře neotevřel.

Podle ukraijnského webu Rádia Svoboda nebyla žena nikde oficiálně registrována v zaměstnání. Často ale jezdila jako turistka do zahraničí. Například do Turecka, Egypta nebo Spojených arabských emirátů. Někdy i se svým jedenáctiletým synem.

Jelizaveta loni sdílela na sociální síti VKontakte řadu fotografií s Babišem mladším. Jednu z nich zveřejnila i letos 1. ledna, tedy pět dní předtím, než Babiš mladší poslal policistům e-mail o svém únosu. Na další fotografii, která je ze 4. ledna, Babiš mladší není, ale je na ní Jelizavetin syn s dárkem, kde je nápis ve slovenštině. Lze se domnívat, že je právě od Babiše mladšího.

5. ledna, kdy Babiš mladší odeslal policii e-mail o své únosu, byl podle Radiožurnálu nejspíš stále se svou přítelkyní Jelizavetou. Jeho telefon se totiž připojil na ukrajinské sítě a na vysílač, který pokrývá území, kde Jelizaveta bydlí. Letos 14. září Jelizaveta na sociální síť napsala ke společné fotce s Babišem mladším, že jsou už rok pár.

Na Jelizavetině profilu lze dohledat i fotografii z roku 2014, kdy si její syn na Krymu v davu podával ruku s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem krátce po ruské anexi území.

Osobně s Jelizavetou reportéři nemluvili, ale novináři Maximu Savčukovi se podařilo spojit se ní aspoň přes Skype. "Teď nemám čas," reagovala v první odpovědi. Dále napsala, že nechce nic komentovat a nemůže novináři s ničím pomoci. S otázkami je prý třeba se obrátit přímo na jejího přítele.

Dcera mi řekla, že z něj udělali nemocného

Reportér Rádia Svobodná Evropa ale mluvil v Krivém Rogu s matkou Jelizavety. Ta prý Babiše mladšího osobně nikdy neviděla a zná ho jen z fotografií.

Dcera jí prý vyprávěla, že se s Andrejem Babišem mladším poznala v Jaltě. Řekla jí také, že se bál vody. Jelizaveta prý zpočátku nevěděla, že jde o syna českého politika. Zjistila to z internetu. Matce řekla i o psychických problémech Babiše mladšího. "Říkala, že ho podvedli. Udělali z něj nemocného," uvedla matka Jelizavety reportérům. Podle ní je její dcera nyní ve Švýcarsku s Babišem mladším, od listopadu.

Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko kvůli vyšetřování dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Pokus o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD, který ve sněmovně kvůli informacím z reportáže vyvolala opozice, byl neúspěšný.

Fotografie Andreje Babiše ml. z jeho pobytu na Krymu, které uveřejnil zpravodajský server Novinky a jež sdílel na svém Facebook účtu premiér ČR Andrej Babiš.
Fotografie Andreje Babiše ml. z jeho pobytu na Krymu, které uveřejnil zpravodajský server Novinky a jež sdílel na svém Facebook účtu premiér ČR Andrej Babiš. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Policie: Podařilo se nám realizovat všechny úkony

Kriminalisté údajný únos v minulosti prověřovali, případ ale ukončili s tím, že se trestný čin nestal. Po zveřejnění reportáže Seznamu Zprávy začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu vyšetřovat pro podezření z trestného činu zavlečení. Server v úterý informoval, že se Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá tím, jak a proč kriminalisté v Praze 1 oznámení o únosu odložili.

V souvislosti s údajným zavlečením Babiše juniora na Ukrajinu se s ním policie snaží spojit - stejně jako kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž je obviněný. 

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek ve čtvrtek novinářům na dotaz, zda se policii podařilo kontaktovat Andreje Babiše mladšího, sdělil, že týmu, který vyšetřuje údajný únos syna premiéra, se podařilo realizovat všechny úkony, které si předsevzal.

"Policisté, o kterých jsem mluvil, že mají tým, že jsou ofenzivní, tak opravdu ty úkony, které si předsevzali, se podařilo realizovat. Nečekejte ode mě, že budu konkrétní, v obou případech může informace podávat pouze dozorující státní zástupce," řekl Vondrášek.

O jaké konkrétní úkony se jednalo, však nesdělil ani mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. "Lze se vyjádřit pouze k pokusu policejního orgánu o navázání přímého kontaktu s oznamovatelem, respektive údajným poškozeným. V této části mohu doplnit, že podle dnešních informací, kterými disponuji, dosud k tomuto přímému kontaktu nedošlo," uvedl Cimbala.

Byl Babišův syn unesen? Může to říct jen policie, je ale oběť, říká Slonková:

Babiš mladší věděl, s kým mluví, mluví příčetně a my jsme si na to nechali udělat i posudek, říká Slonková. | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy