Tykač může přijít o majetek. Jde o pole a 239 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
12. 1. 2014 11:12
Důvodem je stížnost ministryně Marie Benešové, kterou se bude zabývat soud.
Pavel Tykač.
Pavel Tykač. | Foto: ČTK

Praha - Část majetku čtvrtého nejbohatšího Čecha Pavla Tykače, jehož jmění se odhaduje na 33 miliard korun, je opět ohrožena.

To, jestli může být Tykačovi zajištěna finanční hotovost a pozemky v objemu stovek milionů, má nyní v rukou Nejvyšší soud, na nějž se v pondělí obrátila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Ta podala v kauze miliardáře, jehož protikorupční policie stíhá kvůli vytunelování CS Fondů, dvě stížnosti.

Zatímco ta první z konce minulého roku může Pavlu Tykačovi pomoci, protože ministryně si v ní stěžuje, že soudy se ve verdiktech Tykačovy kauzy nezabývaly námitkami proti záznamu jednoho ze svědků, ta druhá z tohoto týdne může naopak vyústit proti němu.

"Podle verdiktu Nejvyššího soudu by tato stížnost mohla vést k tomu, že by se mohlo znovu sáhnout na majetek Pavla Tykače," řekla Insideru mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

A druhá věc, kterou si ministryně Benešová od případného kladného verdiktu slibuje, je to, že zjednoduší v budoucnu policii a žalobcům zajišťování majetku.

Pozemky a na účtech 239 milionů

Podle dokumentů, které má deník Insider k dispozici, už jednou vyšetřovatelé zabavili Tykačův majetek v objemu 341 milionů korun.Konkrétně se jedná o pozemky v hodnotě 102 milionů korun a částku bezmála 239 milionů korun, které měl Tykač na několika účtech v České spořitelně a PPF bance.

Proti zabavení se obviněný bránil u pražského vrchního soudu a loni v srpnu uspěl. Ve stížnosti mimo jiné uvedl, že rozhodnutí policie, po kterém byl se souhlasem státního zástupce majetek zajištěn, je nepřiměřeně tvrdé.

Vyšetřovatelé mu kromě uvedené sumy peněz zakázali také nakládat s polnostmi o rozloze 36 hektarů, které leží v okrese Praha-východ. "Jedná se o rodinný majetek nabytý v restituci, následně dědictvím, který nemá žádný vztah k trestné činnosti," napsal Tykač do stížnosti.

Co má policie

Policisté v obvinění uvedli, že vytunelováním CS fondů způsobili stíhaní lidé škodu 1,23 miliardy korun. Státní zástupce přitom ve vyjádření pro vrchní soud uvedl, že Tykač získal z trestné činnosti dvacet milionů německých marek (asi 341 milionů korun), což podle něj vyplývá z výpovědí tří svědků.

"S ohledem na výsledky šetření se lze domnívat, že obviněný svůj majetek převážně vyvedl do zahraničí," uvedl státní zástupce ve vyjádření pro Vrchní soud v Praze.

Mluvčí Pavla Tykače tato slova odmítá. "Podstatou stížnosti je fakt, že se soud nezabýval klíčovým důkazem toho, že jediní svědci, kteří v minulosti vystoupili proti Tykačovi, lhali a zároveň předložili soudu zfalšovaný dokument," sdělil ČTK Jan Chudomel.

Druhá stížnost ministryně Benešové

První stížnost, kterou Benešová odeslala Nejvyššímu soudu den před koncem roku 2013, upozorňuje na to, že soudy při rozhodování o obnově Tykačova stíhání nepracovaly se všemi důkazy.

Podle ministryně spravedlnosti soudy nevzaly v úvahu znalecké posudky zpochybňující věrohodnost svědka Františka Buška (dříve Chobot).

Ten ve své výpovědi loni v březnu uvedl, že Tykač měl původně získat provizi z CS Fondů ve výši osmdesáti procent, ale nakonec kvůli dalším okolnostem měl dostat jen třicet procent, tedy už zmíněných 20 milionů marek.

Kolik skutečně Tykač dostal, ale Bušek policii nesdělil. "Je možné, že jsem panu Tykačovi dal nějaké drobné do našeho společného sejfu v bance. Měli jsme tam přístup oba dva. Kolik jsem panu Tykačovi dal, to si nevzpomenu," řekl policii Bušek.

Se zastavením stíhání ale čtvrtý nejbohatší Čech zatím neuspěl.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy