Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu. Přístupná je cesta z Hřenska

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2022 11:08
Turisté v sobotu poprvé po dvou měsících vyrazili na Pravčickou bránu v požárem zasaženém národním parku České Švýcarsko. Parkoviště u restaurace Klepáč bylo dopoledne plné. Na oblíbenou turistickou atrakci vyrazily stovky Čechů i cizinců. Výletníci se na Pravčickou bránu dostanou po zpřístupněné cestě ze Hřenska.
Pravčická brána, největší přirozená skalní brána v Evropě, je podle ředitele Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendy ohrožena ničivým požárem, který park zachvátil.
Pravčická brána, největší přirozená skalní brána v Evropě, je podle ředitele Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendy ohrožena ničivým požárem, který park zachvátil. | Foto: Kevin Oliver (CC BY-NC-ND 2.0)

Kromě toho skončil noční zákaz vstupu do parku a také se otevřela stezka z Mezní Louky přes vrch Větrovec na Malou Pravčickou bránu.

Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Dál platí i zákaz vstupu na požářiště, sdělil mluvčí správy parku Tomáš Salov.

"Dá se očekávat, že pokud bude hezké počasí, tak se na Pravčickou bránu vydá mnoho lidí," sdělil Salov. Výletníci podle něj nemusí mít na cestě k ní obavy o své bezpečí, geologové a těžaři cestu spravovali posledních několik týdnů. Výletníci však mají věnovat zvýšenou pozornost informačním tabulím a vymezovacím páskám.

Zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány bude fungovat v omezeném režimu do konce října. Jeho majitelé na sociálních sítích uvedli, že požár poničil elektrickou přípojku a vodovodní řad. Poškozená je i lanovka. "Už to máme skoro opravené," uvedli majitelé, kteří založili transparentní účet, kam budou do konce roku převádět po odečtení daní a přímých nákladů veškeré příjmy. Chtějí totiž vylepšit areál i jeho okolí.

Zajištění bezpečnosti v soutěskách i na Gabrielině stezce potrvá dlouho. "Je to více než šestikilometrový úsek trasy a současně se bude pracovat také na soutěskách, takže jsou tam kapacitní omezení," uvedl Salov. Pracovníci se musí vypořádat s poškozenými stromy, řada je vyvrácená a hrozí pád, jiné mají narušené kořenové systémy. Kromě toho hrozí také pád kamenů.

Správa čeká na vyjádření České geologické služby k oběma turistickým cílům, podle toho zvolí další postup. Podle Salova by mohla práci na sanaci turistických atrakcí usnadnit zima. "Nevíme, co přinese zima, deště, mráz, takže tam se ještě nejspíš spousta věcí pohne. Může pomoci i čas, že tam trošku něco popadá samo od sebe," doplnil mluvčí.

Policie vyšetřuje požár jako obecné ohrožení. Pravděpodobně vznikl v Malinovém dole. Kriminalisté se vypravili i na požářiště, kde pracovali zhruba do poloviny září. Řekla to policejní mluvčí Eliška Kubíčková. Podle ní bude prověřování události trvat zřejmě ještě několik měsíců. "Kriminalisté si vyžádali odborná vyjádření a vyžádají si i další vyjádření a znalecké posudky," uzavřela Kubíčková.

Požár se rozšířil na více než 1000 hektarů. Vystřídalo se u něj zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Celkové škody správa parku odhaduje na 100 milionů korun. Obyvatelé z několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Nehoda na přejezdu u Moravského Písku zastavila provoz na koridoru z Rakouska

Dvě nehody na železničním přejezdu u Moravského Písku zastavily ve čtvrtek ráno provoz na mezinárodním koridoru mezi Rakouskem a Polskem. Jeden člověk zemřel. České dráhy nahrazují regionální spoje autobusovou dopravou z Hodonína do Moravského Písku. Omezení bude trvat celé dopoledne, mezinárodní vlaky pravděpodobně naberou velké zpoždění. 

"Podle dostupných informací došlo na železničním přejezdu mezi Bzencem a Moravským Pískem k vykolejení jednoho vozu osobního vlaku, zhruba ve stejné době se na stejném přejezdu střetl nákladního vlak s osobou," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Člověk po srážce s nákladním vlakem zemřel, potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. "Osoba zemřela před naším příjezdem, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedla Bothová. Ve vykolejeném vlaku nebyl nikdo zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy