Svátky tráví v Praze až čtvrt milionu turistů. Hotely se je snaží nalákat na kapra i program

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 24. 12. 2015 14:51
Podle odhadů oslaví vánoční svátky a Nový rok v Praze až 250 tisíc turistů ze zahraničí. Míří i do jiných velkých měst nebo na hory. Během celého prosince by mělo přijet až 600 tisíc lidí. Hotely se cizincům snaží nabídnout atmosféru českých Vánoc. Nabízejí jim lití olova i kapra s bramborovým salátem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vánoce a Nový rok v Praze oslaví rekordního čtvrt milionu turistů. Nejvíc přijede Němců, Britů, Italů nebo Francouzů, odhaduje Prague City Tourism. A zahraniční hosté míří i do jiných známých českých destinací. Hotely proto připravují tradiční sváteční program.

"Máme speciální vánoční menu. Je to součást adventního menu, které je platné od první adventní neděle až do konce prosince,“ říká obchodní ředitel pražského Holiday Inn Petr Hlaváč s tím, že pro navození klidné vánoční atmosféry nechybí ani živá hudba.

V karlovarském Grandhotelu Pupp se i při více než stovce hostů snaží slavit Vánoce v rodinném duchu. Krájí jablka, lijí olovo nebo zpívají koledy u stromku. "Na slavnostním sále máme stoly prostřené pro 8 lidí a hosté sedí spolu. Snažíme se samozřejmě posadit je tak, aby seděli společně vždy také podle národností a mohli si tak u večeře povídat," popisuje ředitelka Puppu Andrea Pfeffer-Ferklová.

Také v obou pražských hotelech Hilton se program podřizuje oslavám Vánoc. A není jen pro hotelové hosty. Podle mluvčí Hiltonu Markéty Šebkové jsou oblíbené vánoční brunche, hlavně ten na Boží hod.

Většina hotelů má v nabídce tradičního kapra s bramborovým salátem. Zahraničních turisté si ale často v lístku přece jen vyberou raději něco, co dobře znají. "Je to národnost od národnosti. Američan přijede a bude chtít hamburgera. Většina evropských návštěvníků se snaží ochutnat nějaké lokální speciality včetně třeba toho kapra. Ale obecně si myslím, že kapr není u západních hostů vyhledávaná pochoutka," podotýká Hlaváč z Holiday Inn.

Čechů do hotelů zamíří jen zlomek. A když už, tak preferují spíš horské penziony než Prahu. "Češi jsou v tomto ohledu specifičtí, do Prahy jezdí spíš na jeden den. Z celkového množství ubytovaných budou podle našich odhadů tvořit pouze 15 procent," říká mluvčí Prague City Tourism Kateřina Bártová.

V Holiday Inn to bude ještě méně. "Čechů máme na Vánoce naprosté minimum. Na Silvestra už je to trošku lepší, ale také převládají zahraniční návštěvníci," říká Hlaváč. V karlovarském Puppu ale podle Pfeffer-Ferklové domácích hostů v posledních letech přibývá. Pořád ale převažují Němci a Angličané.

Rekordní vánoční návštěvnost je pokračováním celoročního trendu. Podle agentury CzechTourism přijelo během prvních devíti měsíců roku do českých hotelů a penzionů o 8,5 procenta zahraničních turistů více než loni za stejné období.

"Během prosince by podle našich odhadů mohlo do českých hotelů přijet až 600 tisíc zahraničních turistů. Do návštěvnosti se ovšem může negativně promítnout velmi teplé počasí, které neprospívá horským resortům. Na návštěvnost Prahy, která je největším vánočním lákadlem, by však nadprůměrné teploty neměly mít vliv,“ odhaduje mluvčí agentury Martina Fišerová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy