Je Babiš kvůli Agrofertu ve střetu zájmů? Unie má řešit nové důkazy, přišly z Prahy

Helena Truchlá Kateřina Frouzová Helena Truchlá, Kateřina Frouzová
10. 9. 2018 5:30
Část europoslanců chce řešit, zda se český premiér Andrej Babiš (ANO) dostal do střetu zájmů. Mají se zabývat podklady, které do Bruselu poslala pobočka Transparency International. Bývalým firmám předsedy vlády hrozí, že v krajním případě přijdou o dotace z EU.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Reuters

Praha - Možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) mají v pondělí řešit šéfové výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Od druhého srpna platí nové evropské nařízení, které přísněji posuzuje právě střety zájmů politiků a firem, které čerpají evropské peníze.

Že by se v takovém střetu mohl nacházet také český předseda vlády, upozornila Unii tuzemská pobočka organizace Transparency International (TI). A nebyla sama. Na problém poukazuje také několik europoslanců, lidovci i piráti. V krajním případě by podle nich mohly firmy, které premiér převedl do dvou svěřenských fondů, o peníze z EU přijít.

Na pondělní koordinační schůzce výboru se podle informací Aktuálně.cz bude skupina europoslanců snažit prosadit, aby se přímo Babišovým případem začaly evropské instituce více zabývat. Na program koordinačního setkání, které jednání samotného výboru předchází, se otázka možného střetu zájmů Andreje Babiše dostala na poslední chvíli pod bodem "L".

Diskusi o možném problému českého premiéra navrhl belgický europoslanec za zelené Bart Staes. "Pokud je to pravda, byl by to pro českého premiéra velký střet zájmů i podle finančního nařízení EU," uvedl v mailu svým kolegům z koordinačního týmu Staes právě s odkazem na podklady, které Transparency zaslala všem koordinátorům výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Podle informací Aktuálně.cz návrh bez problému projde. Výbor by tak měl o něco později v pondělí večer rozhodnout, že bude žádat Evropskou komisi o vysvětlení. "Komise se tím bude muset zabývat, a v krajním případě může čerpání sporných dotací také preventivně pozastavit," řekl Aktuálně.cz Tomáš Zdechovský, český europoslanec za KDU-ČSL a jeden z koordinátorů výboru.

Babiš: Udělal jsem dost

Babiš opakovaně odmítá, že by se právě jeho měl střet zájmů týkat. Podle něj udělal dost, když převedl své bývalé firmy do dvou svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II.

Transparency International napsala Unii dopis, ve kterém se odkazuje na výpis ze slovenského Registru partnerů veřejného sektoru. Slovenský registr totiž zveřejňuje seznam "konečných uživatelů výhod".  V případě akciové společnosti Agrofert jich jmenuje pět, mezi nimi je i Andrej Babiš sám. Dalšími jsou jeho manželka a správci dvou svěřeneckých fondů. Právě tuhle pětici registr označuje za osoby, které firmu "ovládají nebo kontrolují".

Pro bruselské pojetí střetu zájmů je klíčové to, kdo skutečně konkrétní firmu ovládá. Podle Transparency tedy existuje "důvodné podezření", že právě Babiš se kontroly nad firmami ve skutečnosti nevzdal.

Ke stejnému názoru dospěla už dříve analýza, kterou si nechala zpracovat Česká pirátská strana. Přímo Evropské komisi poslala strana na začátku srpna list s dalšími podklady, jež podle pirátů dokládají Babišův střet zájmů. Brusel se tedy případem českého premiéra zabývá hned na dvou úrovních.  "Dle našeho názoru podloženého navíc odbornými expertizami našich analytiků předseda vlády Andrej Babiš je ovládající osobou ve vztahu k Agrofertu a tím porušuje zákon o střetu zájmů," uvedl již dříve k dopisu Komisi šéf pirátů Ivan Bartoš.

Správci fondů: Premiér nic neporušuje

Společnost Agrofert už podklady Transparency International zkoumala před časem a podle správců Babišových fondů Zbyňka Průši a Alexeje Bílka premiér neporušuje zákon o střetu zájmů a Transparency chybně interpretuje informace uvedené ve slovenském registru. Napsali to ve společném prohlášení. Průša s Bílkem jsou jsou přesvědčeni, že svěřenské fondy řídí jejich správci, kteří nejsou oprávněni plnit Babišovy pokyny.

"Andrej Babiš nemá žádná práva, která by mu po dobu existence svěřenských fondů umožňovala přímo nebo nepřímo uplatňovat rozhodující vliv na správu svěřenských fondů," uvádějí Průša s Bílkem. Zdůrazňují, že premiér sice může správce odvolat, ale pouze v případě, že ten poruší své povinnosti. "Je dále oprávněn (Babiš, pozn. red.) jmenovat a odvolat pouze jednoho ze tří protektorů každého svěřenského fondu. Jiné možnosti ovlivňovat správu svěřenského fondu statuty svěřenských fondů p. Babišovi nedávají," dodali správci obou fondů předsedy vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy