Trojice estébáků donutila lékaře s rodinou k emigraci. "Špinavou práci" má po 35 letech řešit soud

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
6. 2. 2018 12:50
Muže, který veřejně prezentoval své protitotalitní názory, komunisté vyhodili na hodinu z ordinace. A protože veřejně odsoudil i násilné potlačení hnutí Solidarita v Polsku, hrozili mu smrtí, když se nevystěhuje. S rodinou v roce 1983 nakonec emigroval do Německa.
Ilustrační snímek - záběry jedné ze sledovacích akcí StB.
Ilustrační snímek - záběry jedné ze sledovacích akcí StB. | Foto: Praha objektivem tajné policie

Děčín/Praha - Soud se začne zabývat případem tří bývalých příslušníků Státní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti, kteří počátkem osmdesátých let donutili emigrovat lékaře ze severních Čech.

"Pod silným nátlakem byl nucen s celou rodinou opustit republiku a odejít nedobrovolně do Spolkové republiky Německo," uvedla ředitelka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Eva Michálková. Žaloba byla podle ní podána koncem minulého týdne na Okresní soud v Děčíně.

Lékař byl obětí akce Asanace, při níž se komunistická Státní bezpečnost snažila zbavit nepohodlných lidí, mezi jinými signatářů Charty 77 či disidentů. Její příslušníci vyhrožovali zabitím celé rodiny i uvedenému lékaři v případě, že neodejde ze země.

Trojice obžalovaných je i přes to, že od celé události uplynulo už 35 let, relativně mladá - byli to řadoví "operativci" a v té době jim bylo okolo třiceti let. Za zneužití pravomocí úřední osoby za minulého režimu jim v případě odsouzení hrozí až desetileté vězení.

Vyhazov a hrozba smrtí

Lékaře a disidenta, který veřejně prezentoval své protitotalitní názory, komunisté vyhodili na hodinu z ordinace. A protože odsoudil i násilné potlačení hnutí Solidarita v Polsku, hrozili smrtí jemu i celé jeho rodině. Lékař se i přesto, že nemluvil německy, nakonec v roce 1983 s rodinou vystěhoval do západního Německa. S vyřízením dokladů jim tehdy pomohla přímo StB, jak to bylo v podobných případech běžné.

Po revoluci se lékař, dnes již v důchodu, i s rodinou vrátili do severních Čech, protože tady měli dům, zázemí a přátele. K případu se podle informací Aktuálně.cz už nechtějí příliš vracet a veřejně o něm mluvit.

"Ale i kdyby se k tomu nechtěli vracet, tak je tu úřední povinnost odstíhat bezpráví, kterého se na nich někdo cizí dopustil," řekla Michálková.

I Sidon či Landovský

Akci Asanace schválil někdejší ministr vnitra Jaromír Obzina, který v prosinci 1977 vydal rozkaz k rozložení a izolaci organizátorů Charty 77 a další vybrané disidenty chtěl donutit k emigraci z Československa. Nuceně se tehdy vystěhovali například spisovatel Karol Sidon, herec Pavel Landovský a další. Nejintenzivnější nátlak na disidenty přišel ze strany tajné policie mezi roky 1980 a 1981, kdy se komunisté obávali, že se chartisté spojí s polskou Solidaritou.

Protože hlavní organizátoři a strůjci akce Asanace, jako třeba exministr vnitra Obzina, byli souzeni už v 90. letech nebo na přelomu tisíciletí, kriminalisté se nyní věnují jednotlivým a menším případům.

"Špinavou práci, samotné vyhrožování, bití a nucení k emigraci odváděli operativci a tato trestná činnost nás nyní zajímá. Řada svědků i pachatelů stále žije, proto má cenu se těmi případy stále zabývat," říká Michálková, podle níž úřad pracuje na dalších případech, ale zatím nechce říkat bližší podrobnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy