Trik developerů zatrhl soud, zvyšování domů jen tak neprojde

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2013 10:00
Změnou indexu podlažní plochy nemohou úřady umožnit vyšší stavbu, než připouští územní plán.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Úřady nemohou prostřednictvím jednoduché změny indexu podlažní plochy umožnit stavbu větší budovy, než připouští územní plán. Index lze zvýšit jen standardní procedurou podle nového stavebního zákona, tedy formou opatření obecné povahy. Změny pak mohou přezkoumávat správní soudy.

Vyplývá to z usnesení Nejvyššího správního soudu. Rozšířený senát verdikt přijal na základě sporu o kontroverzní obytný dům v Brně na Majdalenkách.

"Index podlažní plochy je obecným regulativem prostorového uspořádání území, tj. limitem jeho využití, jehož vymezení je závazné," stojí v usnesení. Index číselně vyjadřuje intenzitu využití určitého území v metrech čtverečních hrubé podlažní plochy na metr čtvereční základní plochy. V podstatě tak stanovuje maximálně přípustnou hustotu zástavby a výšku plánovaných staveb.

Nejde jen o Brno

Soudní rozhodnutí je součástí sporu mezi obyvateli Brna-Lesné a Majdalenek s developerem, jenž původně plánoval čtyřpatrový dům, ale nakonec se rozhodl jej výrazně zvýšit. Úřady to umožnily tím, že opakovaně navýšily index podlažní plochy. Jeden z odpůrců stavby podal neúspěšnou žalobu ke Krajskému soudu v Brně, následovala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Soudci, kteři případ dostali na starost, se však nejprve obrátili na rozšířený senát. Jeho úkolem je sjednocovat postup Nejvyššího správního soudu v situaci, kdy běžné tříčlenné senáty zaujmou protichůdné postoje. Usnesení rozšířeného senátu se nese v obecné rovině. Kasační stížností, která se týká konkrétního sporu, se nyní může znovu zabývat běžný senát.

Výhra občanských aktivistů

Na usnesení upozornil aktivista Petr Firbas, dlouholetý kritik územního plánování v Jihomoravském kraji. "Tímto kouzelnickym zvyšováním indexu podlažní plochy bylo možno na kývnutí úředníka stavět vyšší a mohutnější stavby tam, kde to původně v územním plánu schváleno nebylo," uvedl Firbas.

Podobných případů je podle něj v Brně více, veřejnost prý byla proti podobnému postupu bezmocná. "Po usnesení Nejvyššího správního soudu to již možné nebude," uvedl Firbas.

O nové stavbě v Majdalenkách se hovoří od roku 2009. Tehdy se místní lidé dozvěděli, že čtyřpatrový polyfunkční objekt D se má změnit na mnohem vyšší bytový dům.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 58 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy