Třicítka pandurů má závady, deset není schopných boje. Armáda chce opravit i další techniku

ČTK ČTK
20. 3. 2016 15:55
Kromě pandurů bude letos opraveno minimálně osm tanků, závady mají i pásová vozidla. O nutných investicích ke zlepšení bojeschopnosti dnes hovořil náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář. Armáda je dnes personálně naplněna v průměru z 80 procent, do tří let by to mohlo být až z 90 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Z obrněných transportérů Pandur, kterých má česká armáda 107, má 30 vozidel různé typy závad. Deset pandurů není schopných boje. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes uvedl náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář. Armáda podle něj obdržela minulý týden asi 1800 součástek na pandury.

Kromě pandurů bude letos opraveno minimálně osm tanků, což podle Bečváře významně ovlivní bojeschopnost tankového praporu. Závady mají i pásová vozidla.

"Je to stará technika z 80. let, nese závady a nedostatky, ale stále ji užívá sedmá mechanizovaná brigáda," uvedl k pásovým vozidlům Bečvář. Problémy jsou i u vozidel Tatra, která ale i tak dokážou plnit potřeby útvarů.

V této souvislosti Bečvář zmínil i investice. Letos má armáda k dispozici 48 miliard korun. Až hranice 50 miliard korun podle něj hovoří o tom, že se armáda může začít přezbrojovat. Ministr Martin Stropnický (ANO) v sobotu uvedl, že rozpočet armády by měl meziročně stoupat o 4,5 miliardy korun.

Vyzbrojování armády má na starosti ministerstvo obrany, armáda dává požadavky na techniku, kterou chce zavést. Pro vojáky je podle Bečváře důležité mít predikci finančních zdrojů, protože jde o projekty, které vyžadují minimálně dva až tři roky. V loňském roce armáda neutratila asi 1,5 miliardy korun.

"Nemůžeme utrácet za každou cenu, protože akviziční procesy jsou komplikovaná záležitost. Mnohdy se do výběrových řízení hlásí společnosti, které ani nemají předpoklady pro to, aby dodaly techniku nebo materiál do armády," dodal Bečvář.

Bečvář se zmínil také o tom, že armáda je dnes personálně naplněna v průměru z 80 procent, do tří let by to mohlo být až z 90 procent. Vyzdvihl například, že loni podařilo dostat to armády 1800 lidí.

Soudkyně Městského soudu v Praze potrestala Marka Dalíka, bývalou pravou rukou premiéra Mirka Topolánka, pětiletým vězením a pětimilionovou pokutou. | Video: Jaroslav Spurný
 

Právě se děje

Další zprávy