Tři stovky lidí protestovaly v centru Prahy proti vládě

ČTK ČTK
17. 3. 2012 19:37
Původní organizátoři demonstrací z řad Holešovské výzvy se od akce distancovali
Foto: ČTK

Praha - Zhruba dvě až tři stovky lidí se v sobotu v podvečer sešly na Václavském náměstí v centru Prahy na protivládní demonstraci. Vyplývá to z policejních odhadů.

Ještě v pátek se na obdobném protestu, pořádaném Holešovskou výzvou, sešla asi tisícovka lidí. Holešovská výzva se ale od sobotní demonstrace distancovala.

Členové výzvy se zároveň rozešli s iniciativou Skutečná demokracie (SKDE), jejíž členem je kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert, který na sobotu nespokojené lidi do centra Prahy svolal.

Na akci nechyběly transparenty s výzvou k demisi prezidenta i vlády. Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové se protest obešel bez incidentů.

Jeden z organizátorů, Miloš Cach, řekl, že vzhledem k nižší účasti není jisté, zda se i v sobotu demonstranti vydají k budově České televize jako ve čtvrtek. Podle něj mnoho lidí o dnešním protestu nevědělo. Počítá však s tím, že demonstrace budou pokračovat i v dalších dnech po celé zemi.

Na akci promluvil také Antonín Mareš, kterého Ponert označil za duchovního otce a autora 17 bodů v programu SKDE. Program navrhuje například zrušení politických stran a jejich možnou přeměnu na zájmové kluby. Chce také zrušit reklamu ve všech jejích formách, zrušit zbrojovky i profesionální armádu.

Holešovská výzva se rozešla s SKDE

Podle Holešovské výzvy SKDE porušila pravidla hnutí. "Iniciativa zcela porušila veškerá demokratická pravidla svévolnou změnou obsahu protestu a webu Národní rady, jehož byla pouze správcem. Vrcholem byl násilný incident před ČT v Praze," píše se na internetových stránkách Holešovské výzvy.

Holešovská výzva organizovala ve čtvrtek a v pátek protivládní protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Její autoři nedávno vyzvali vládu, aby do konce února odstoupila.

Výzva chce, aby po demisi vlády byla jmenována dočasná vláda odborníků, aby začaly přípravy "spravedlivých demokratických" voleb a žádá uzákonění běžně použitelného referenda. Kromě jiného chce i zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 41 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy