reklama
 
 

Tři stovky lidí protestovaly v centru Prahy proti vládě

17. 3. 2012 19:37
Původní organizátoři demonstrací z řad Holešovské výzvy se od akce distancovali

Praha - Zhruba dvě až tři stovky lidí se v sobotu v podvečer sešly na Václavském náměstí v centru Prahy na protivládní demonstraci. Vyplývá to z policejních odhadů.

Ještě v pátek se na obdobném protestu, pořádaném Holešovskou výzvou, sešla asi tisícovka lidí. Holešovská výzva se ale od sobotní demonstrace distancovala.

Členové výzvy se zároveň rozešli s iniciativou Skutečná demokracie (SKDE), jejíž členem je kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert, který na sobotu nespokojené lidi do centra Prahy svolal.

Na akci nechyběly transparenty s výzvou k demisi prezidenta i vlády. Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové se protest obešel bez incidentů.

Jeden z organizátorů, Miloš Cach, řekl, že vzhledem k nižší účasti není jisté, zda se i v sobotu demonstranti vydají k budově České televize jako ve čtvrtek. Podle něj mnoho lidí o dnešním protestu nevědělo. Počítá však s tím, že demonstrace budou pokračovat i v dalších dnech po celé zemi.

Na akci promluvil také Antonín Mareš, kterého Ponert označil za duchovního otce a autora 17 bodů v programu SKDE. Program navrhuje například zrušení politických stran a jejich možnou přeměnu na zájmové kluby. Chce také zrušit reklamu ve všech jejích formách, zrušit zbrojovky i profesionální armádu.

Holešovská výzva se rozešla s SKDE

Podle Holešovské výzvy SKDE porušila pravidla hnutí. "Iniciativa zcela porušila veškerá demokratická pravidla svévolnou změnou obsahu protestu a webu Národní rady, jehož byla pouze správcem. Vrcholem byl násilný incident před ČT v Praze," píše se na internetových stránkách Holešovské výzvy.

Holešovská výzva organizovala ve čtvrtek a v pátek protivládní protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Její autoři nedávno vyzvali vládu, aby do konce února odstoupila.

Výzva chce, aby po demisi vlády byla jmenována dočasná vláda odborníků, aby začaly přípravy "spravedlivých demokratických" voleb a žádá uzákonění běžně použitelného referenda. Kromě jiného chce i zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy.

autor: ČTK | 17. 3. 2012 19:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama