reklama
 
 

Trh s uměním láme rekordy. Měl letos obrat 550 milionů

30. 6. 2013 16:02
Letošní první pololetí tak překonalo rekord z loňského prvního pololetí o 10 procent

Praha - Trh s uměním zaznamenal v uplynulém pololetí rekordní obrat, sběratelé a investoři utratili na českých aukcích přes 550 milionů. Uvedl to odborný portál ART+ s tím, že se jedná o nejvyšší částku za jedno pololetí. Rekord z loňského prvního pololetí byl prý překonán o deset procent.

"Počet milionových a statisícových položek oproti loňsku výrazně vzrostl - v obou kategoriích se jich prodalo přibližně o 40 procent víc. Růst trhu je tak tažen zejména prodeji ve vyšších cenových segmentech, což je pokračováním trendu z minulého roku," konstatovala šéfredaktorka portálu Marcela Chmelařová.

Za více než milion korun se prodalo rekordních 89 obrazů, hranici 100 000 korun překonalo dalších 499 obrazů, soch a starožitností.

Loni přitom celkový obrat výrazně ovlivnil cenový rekord obrazu Tvar modré od Františka Kupky, který se vydražil za 57,4 milionu korun.

"Nejdražší letos dražený obraz - zátiší od Bohumila Kubišty - stál 18,5 milionu korun. Za více než deset milionů korun se, stejně jako loni, zatím prodalo sedm děl," uvedla Chmelařová.

Letošních deset nejdražších děl bylo prodáno celkem za 115 milionů. Cena nejdražší desítky se loni zejména díky Kupkovi vyšplhala na 182 milionů.

autoři: Domácí, ČTK | 30. 6. 2013 16:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama