Třetina Čechů nechce Romy za sousedy, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
5. 5. 2011 16:44
Nejlépe Češi vnímají Slováky, které by za sousedy bez problémů sneslo skoro 90 procent
Sousedství Romů třetině Čechů vadí.
Sousedství Romů třetině Čechů vadí. | Foto: Kateřina Mahdalová

Praha - Pro zhruba každého třetího člověka z deseti v Česku je zcela nepřijatelné, aby v jeho sousedství žili Romové. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM. Jen 14 procent českých občanů by podle něj takové sousedy přijalo bez problémů.

Jako sousedé jsou pro mnohé nepřijatelní i Afghánci, Arabové a Čečenci. Naopak jako obvykle nejlépe Češi vnímají Slováky, které by za sousedy sneslo bez problémů skoro 90 procent, zjistil průzkum.

Kromě Slováků by většině dotázaných jako sousedi nevadili ani Angličané, Francouzi, Poláci, Američané, Němci, Židé a volyňští a kazašští Češi.

Oproti tomu Vietnamce, Číňany, Rusy či Ukrajince by jako sousedy přijala bez problémů pouze menšina - jen asi tři až čtyři Češi z deseti.

Sympatie lidí k Vietnamcům a Číňanům přitom podle STEM postupně a delší dobu rostou, letos vzrostla i otevřenost Čechů vůči Němcům, volyňským nebo kazašským Čechům a Afgháncům. Zesílily naopak negativní nálady vůči Američanům a Rusům.

Dlouhodobě vůbec nejhůře Češi hodnotí jako sousedy Romy, jejich sousedství by vadilo 86 procentům.

Analytici STEM obecně uvedli, že rozdíly ve vnímání cizinců jako sousedů jsou dány geografickou a kulturní blízkostí Čechů k příslušníkům různých národů a etnik a rovněž historickou zkušeností, kterou s nimi Češi mají. S Afghánci, Araby a Čečenci jsou navíc spojovány obavy z terorismu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy