Třetina Čechů nechce Romy za sousedy, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
5. 5. 2011 16:44
Nejlépe Češi vnímají Slováky, které by za sousedy bez problémů sneslo skoro 90 procent
Sousedství Romů třetině Čechů vadí.
Sousedství Romů třetině Čechů vadí. | Foto: Kateřina Mahdalová

Praha - Pro zhruba každého třetího člověka z deseti v Česku je zcela nepřijatelné, aby v jeho sousedství žili Romové. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM. Jen 14 procent českých občanů by podle něj takové sousedy přijalo bez problémů.

Jako sousedé jsou pro mnohé nepřijatelní i Afghánci, Arabové a Čečenci. Naopak jako obvykle nejlépe Češi vnímají Slováky, které by za sousedy sneslo bez problémů skoro 90 procent, zjistil průzkum.

Kromě Slováků by většině dotázaných jako sousedi nevadili ani Angličané, Francouzi, Poláci, Američané, Němci, Židé a volyňští a kazašští Češi.

Oproti tomu Vietnamce, Číňany, Rusy či Ukrajince by jako sousedy přijala bez problémů pouze menšina - jen asi tři až čtyři Češi z deseti.

Sympatie lidí k Vietnamcům a Číňanům přitom podle STEM postupně a delší dobu rostou, letos vzrostla i otevřenost Čechů vůči Němcům, volyňským nebo kazašským Čechům a Afgháncům. Zesílily naopak negativní nálady vůči Američanům a Rusům.

Dlouhodobě vůbec nejhůře Češi hodnotí jako sousedy Romy, jejich sousedství by vadilo 86 procentům.

Analytici STEM obecně uvedli, že rozdíly ve vnímání cizinců jako sousedů jsou dány geografickou a kulturní blízkostí Čechů k příslušníkům různých národů a etnik a rovněž historickou zkušeností, kterou s nimi Češi mají. S Afghánci, Araby a Čečenci jsou navíc spojovány obavy z terorismu.

 

Právě se děje

Další zprávy