Topolánkovi se rozvádějí. Už se dohodli na výchově syna

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 1. 2010 9:38
Na rozdělení majetku mají tři roky, dohodu chtějí předložit začátkem února
Mirek Topolánek se svojí manželkou nežije už několik let
Mirek Topolánek se svojí manželkou nežije už několik let | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Další z předních českých politiků se rozvádí.

Obvodní soud pro Prahu 6 dnes začal řešit rozvod expremiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka a jeho manželky Pavly. A to bezmála tři roky poté, co se rozešli.

Ani jeden z manželů Topolánkových se k soudu nedostavil. Politikův právní zástupce Milan Jebavý novinářům řekl, že manželé se předem dohodli na společné výchově dětí bez určení výživného.

Dohodu o rozdělení společného jmění podle něho chtějí předložit soudu zhruba do tří týdnů.

Se svou manželkou má předseda ODS sedmnáctiletého syna Tomáše a dvě dospělé dcery, třicetiletou Petru a šestadvacetiletou Janu. Dnešní rozvodové řízení, které Topolánek avizoval již před Vánoci, se koná s vyloučením veřejnosti.

Na dělení společného jmění mají Topolánkovi tři roky. Pokud by se do té doby nedomluvili nebo nevypořádali u soudu, rozdělil by se nemovitý majetek napůl. Topolánek s manželkou vlastní byt na pražských Hradčanech, na který stále splácí hypotéku.

Bývalý premiér žije oficiálně od roku 2007 s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Lucií Talmanovou (rovněž ODS), v červenci téhož roku se jim narodil syn Nicolas. Jejich poměr vyšel v bulvárním tisku najevo už v červnu 2006.

Není to rozmar

Šéf občanských demokratů není jediný vysoce postavený český politik, který během své politické kariéry opustil svou ženu kvůli jiné.

Už před lety tak učinil předseda ČSSD Jiří Paroubek, který ale na nic nečekal a se svou manželkou se rozvedl v září 2007 krátce potom, co média odhalila jeho poměr s Petrou Kováčovou.

"Slečna Kováčová není můj chvilkový rozmar, není to dáma na pobavení, není to tedy milenka, ale partnerka, se kterou chci poté, až budu rozveden, uzavřít manželství. Připadá mi pochopitelné, že se svého partnera musím zastat," prohlásil Paroubek měsíc před rozvodem.

Prvnímu páru ČSSD se koncem loňského roku narodila dcera Margarita.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy