Lékařské odbory žalují stát kvůli nesplněnému růstu platů. Žalujte Nečasovu vládu, radí Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2016 0:17
Česká republika by měla být povinna zajistit, že plat lékaře v přímé úměře na dosažené kvalifikaci a praxi dosáhne 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy. Alespoň to v žalobě na stát požaduje Lékařský odborový klub. Český stát nesplnil memorandu ze dne 1. ledna 2013, kterým se zaručil tento požadavek splnit. Klub se prý o splnění závazku opakovaně pokoušel vyjednávat, ale dočkal se jen "mnoha slov, ale žádných činů." Nyní tedy bude o splnění memoranda usilovat soudní cestou.
Předseda lékařských odborů Martin Engel.
Předseda lékařských odborů Martin Engel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékařský odborový klub (LOK) podal žalobu na Českou republiku o splnění memoranda, kterým stát zaručil, že nejpozději k 1. lednu 2013 dosáhnou platy lékařů v nemocnicích 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi, podle kvalifikace, praxe a při maximálně osmi hodinách přesčasů týdně. Podle ministerstva zdravotnictví memorandum není právně závazné, neočekává tedy, že LOK s žalobou uspěje. S růstem platů počítá.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) důvodům žaloby lékařských odborů na Českou republiku nerozumí. Dříve uzavřené memorandum podle něj není právně vymahatelné a žaloba komplikuje vztahy mezi lékaři a vládou. Řekl to dnes novinářům ve Washingtonu, kde se účastní jaderné konference.

Když už odbory chtějí někoho žalovat, měly podle Sobotky žalovat bývalou vládu Petra Nečase (ODS), za níž bylo memorandum uzavřeno a která platy nezvyšovala. "Myslím si, že je zbytečné, aby se komplikoval dialog mezi zdravotníky a vládou prostřednictvím této žaloby," řekl Sobotka s tím, že nyní platy ve zdravotnictví rostou.

"Já si nemyslím, že memorandum je právně vymahatelné a také si nemyslím, že žaloba může cokoliv změnit na rozpočtových možnostech, které máme, a na odhodlání vlády platy zvyšovat," podotkl také.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62 735 korun, z toho polovina za přesčasy a služby. Základní plat tedy byl 32 450 korun. Průměrný plat zaměstnance státu byl 25 880 korun.

Místopředseda LOK Miloš Voleman upřesnil, že Obvodnímu soudu pro Prahu 2 se navrhuje znění rozsudku, že Česká republika je povinna do tří měsíců od právní moci tohoto rozsudku zajistit, že plat lékaře v přímé úměře na dosažené kvalifikaci a praxi dosáhne 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok o dva roky předcházející.

Mnoha slov a žádné činy

"Závazek memoranda Česká republika k 1. lednu 2013 nesplnila a neplní ho dodnes. Pokud by tomu tak bylo, byl by loni minimální garantovaný základní plat od 36 325 korun měsíčně pro lékaře absolventa do 72 650 korun měsíčně pro plně kvalifikovaného lékaře. Toho lékaři nedosahují ani náhodou, a to jsou ještě oficiální statistiky zkresleny obrovským rozsahem přesčasové práce," dodal místopředseda.

Připomněl, že LOK se snažil o splnění závazku opakovaně vyjednávat, dočkal se "mnoha slov, ale žádných činů." Podle Volemana bylo tedy zřejmé, že dobrovolně stát svůj závazek nesplní. "Nezbývá než jej dotlačit, aby tak učinil nedobrovolně. Místo dalších hromadných protestů, které vedly až k podpisu memoranda, zvolil LOK tentokrát právní cestu," dodal.

Loni v říjnu podaly lékařské odbory předžalobní výzvu, kterou se chtěly domoci plnění závazků memoranda od současného ministerstva zdravotnictví. Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví podepsal 17. února 2011 Engel s tehdejším šéfem resortu Leošem Hegerem (TOP 09).

"Memorandum, kvůli kterému LOK podal žalobu, ovšem není právně závaznou smlouvou, která by stanovila sankce - jde o výsledek někdejší dohody mezi ministrem Hegerem a LOK. Z právního hlediska tedy ani neočekáváme, že by LOK s žalobou u soudu uspěl," sdělil ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Čechové.

Zdůraznil, že navyšování platů zdravotníků je pro vládu prioritou, na skokové navýšení peníze systém ale nemá. "Současná vláda zvýšila zdravotníkům platy dvakrát o pět procent, o dalším navyšování se jedná, rozhodně chceme finanční ohodnocení zdravotníků dále zvyšovat. Souvisí to i s pravidelnou valorizací plateb za státní pojištěnce, kterou prosazujeme," uvedl ministr.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy