TOP 09 kývne na Janotův boj s dluhy, byť nesouhlasí

Domácí Domácí
20. 8. 2009 12:18
Nejhorší je nedělat nic, míní o plánu na zvýšení daní Janotův předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek mluví s novináři před jednáním vlády.
Miroslav Kalousek mluví s novináři před jednáním vlády. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - TOP 09 podporuje návrh úřednického ministra financí Eduarda Janoty na dočasné zvýšení daní, které by mělo vést ke snížení deficitu státního rozpočtu.

"Žádné řešení je ta nejhorší varianta," řekl novinářům někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek s tím, že on sám s ním vnitřně nesouhlasí.

Janotovy návrhy, které v pondělí projedná vláda, by podle něj měly být schváleny pouze jako celek a ještě před říjnovými volbami.

"V roce 2010 pak vláda, která bude mít mandát z předčasných voleb, bude moci předložit takové definitivní návrhy změn rozpočtové legislativy, které budou odpovídat jejímu programu," vysvětlil Kalousek s tím, že schválené zákony by platily do konce příštího roku.

Janota přišel v minulých dnech s tím, že by se dolní sazba DPH zvýšila z devíti na 11 procent, horní poté z 19 na 20 procent. To by mohlo zdražit zboží a služby, i když není jisté, zda by obchodníci při slabší poptávce v době krize zvýšili s daní i ceny.

Ministr také navrhl zvýšit i spotřební daně u benzinu a nafty. To by mohlo znamenat zdražení jednoho litru paliva až o korunu. Většina politiků je ovšem proti.

Pokud by politici na daňové zvýšení přistoupili, mohl by podle Janoty činit schodek státního rozpočtu 160 miliard korun. Bez opatření by podle něj schodek překročil 230 miliard korun, tedy sedm procent HDP.

"Navržený procesní postup vyžaduje velké ústupky od všech parlamentních stran, pokládáme ho však za jedinou reálnou možnost jak dosáhnout nějakého výsledku," vysvětlil Kalousek.

 

Právě se děje

Další zprávy