TOP 09 kývne na Janotův boj s dluhy, byť nesouhlasí

Domácí Domácí
20. 8. 2009 12:18
Nejhorší je nedělat nic, míní o plánu na zvýšení daní Janotův předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek mluví s novináři před jednáním vlády.
Miroslav Kalousek mluví s novináři před jednáním vlády. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - TOP 09 podporuje návrh úřednického ministra financí Eduarda Janoty na dočasné zvýšení daní, které by mělo vést ke snížení deficitu státního rozpočtu.

"Žádné řešení je ta nejhorší varianta," řekl novinářům někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek s tím, že on sám s ním vnitřně nesouhlasí.

Janotovy návrhy, které v pondělí projedná vláda, by podle něj měly být schváleny pouze jako celek a ještě před říjnovými volbami.

"V roce 2010 pak vláda, která bude mít mandát z předčasných voleb, bude moci předložit takové definitivní návrhy změn rozpočtové legislativy, které budou odpovídat jejímu programu," vysvětlil Kalousek s tím, že schválené zákony by platily do konce příštího roku.

Janota přišel v minulých dnech s tím, že by se dolní sazba DPH zvýšila z devíti na 11 procent, horní poté z 19 na 20 procent. To by mohlo zdražit zboží a služby, i když není jisté, zda by obchodníci při slabší poptávce v době krize zvýšili s daní i ceny.

Ministr také navrhl zvýšit i spotřební daně u benzinu a nafty. To by mohlo znamenat zdražení jednoho litru paliva až o korunu. Většina politiků je ovšem proti.

Pokud by politici na daňové zvýšení přistoupili, mohl by podle Janoty činit schodek státního rozpočtu 160 miliard korun. Bez opatření by podle něj schodek překročil 230 miliard korun, tedy sedm procent HDP.

"Navržený procesní postup vyžaduje velké ústupky od všech parlamentních stran, pokládáme ho však za jedinou reálnou možnost jak dosáhnout nějakého výsledku," vysvětlil Kalousek.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy