Ťok má jít na kobereček k Zemanovi. Kováčův pohřeb prý prezident nestíhal kvůli leteckým dispečerům

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 14. 10. 2016 16:39
Prezident Miloš Zeman chce hovořit s ministrem dopravy Danem Ťokem kvůli zdržení prezidentského speciálu při cestě na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče. "Dosavadní výsledky šetření ukazují, kromě již zmíněných povětrnostních podmínek, na neblahou roli Řízení letového provozu, které zdrželo letadlo s prezidentem, ač byl ze strany delegace i Armády ČR dodržen stanovený čas k odletu," napsal Aktuálně.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Doplnil, že Zeman přijme Ťoka příští sobotu v Lánech.
Vládní Challenger.
Vládní Challenger. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Devítiminutové zpoždění, které ve čtvrtek nabral vládní speciál s Milošem Zemanem při cestě na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, způsobilo Řízení letového provozu (ŘLP). Tvrdí to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že o celé věci bude Zeman hovořit s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO). Ten chce roli dispečerů, kteří však pochybení odmítají, prošetřit.

"Chyba se nestala na straně prezidenta republiky, Kanceláře prezidenta republiky ani Armády ČR," sdělil Ovčáček. "Dosavadní výsledky šetření ukazují, kromě již zmíněných povětrnostních podmínek, na neblahou roli Řízení letového provozu, které zdrželo letadlo s prezidentem, ač byl ze strany delegace i Armády ČR dodržen stanovený čas k odletu," prohlásil s tím, že Hrad bude požadovat vysvětlení. "Věc projedná pan prezident s ministrem dopravy,“ dodal Ovčáček.

Ťok Aktuálně.cz sdělil, že se bude rolí dispečerů zabývat. "Roli Řízení letového provozu prošetříme, budeme pana prezidenta informovat," napsal ministrův mluvčí Jakub Stadler. Ovčáček později na Twitteru informoval, že "záležitost týkající se ŘLP a letu do Bratislavy prodiskutuje pan prezident 22. října v Lánech s ministrem dopravy".

Řízení letového provozu se ale brání, že z jeho strany ke zdržení nedošlo. „Odlet letu CAF001 do Bratislavy proběhl bez zpoždění nebo přednosti jinému letounu, přesně dle podaného letového plánu," napsal úřad na Twitteru. 

"Celý let proběhl zcela v souladu s letovým plánem a na všechno jsou samozřejmě dokumenty jako radarové a hlasové záznamy," doplnil pro Aktuálně.cz mluvčí dispečerů Richard Klíma s tím, že armáda jako provozovatel letu se může na ŘLP v případě nespokojenosti obrátit. Let podle něj startoval přesně podle plánu: „V 10:30 byl podaný letový plán, 10:33 nahodil motory a v 10:46 byl ve vzduchu,“ upřesnil.

Podívejte se na úryvek ze záznamu zpravodajské televize TA3 z pohřbu bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy