Temelín přestal dodávat elektřinu, má porouchané čerpadlo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2014 11:56
Dodávky nahradí jiné zdroje, odběratelů se výpadek nedotkne. Porucha je na druhém bloku.
Temelín.
Temelín. | Foto: Thinkstock

Praha - Jaderná elektrárna Temelín přestala dodávat elektřinu do sítě. ČEZ dodávky nahradí z jiných zdrojů, odběratelů se výpadek nedotkne.

Druhý blok byl ve čtvrtek večer odpojen od rozvodné energetické sítě kvůli poruše čerpadla. První blok je od konce června odstaven kvůli výměně paliva.

Informace Aktuálně.cz potvrdil Václav Brom, mluvčí temelínské elektrárny, která dodává do sítě pětinu tuzemské spotřeby elektrické energie.

Kdy se blok vrátí do provozu, zatím není jasné. Potrvá to ale několik dní.

Brom: Máme před sebou několik dní práce

"Temelín v tuto chvíli vůbec nedodává elektřinu. My máme před sebou několik dní práce. Musíme během víkendu prozkoumat poškozené čerpadlo a začátkem příštího týdne budeme moci dát další informace, kdy technickou závadu zhruba opravíme a kdy se druhý blok vrátí do provozu," sdělil Aktuálně.cz Brom.

Důvodem odstávky druhého výrobního bloku byla porucha jednoho ze dvou čerpadel prvního systému technické vody důležité v nejaderné části elektrárny k chlazení technologických zařízení.

"Technická voda důležitá je uzavřený okruh, který zajišťuje chlazení technologických zařízení, zejména čerpadel důležitých z pohledu jaderné bezpečnosti," vysvětlil Brom.

Systémy technické vody má elektrárna tři, na sobě nezávislé, voda z nich je chlazená v bazénech rozstřiku. Protože na jednom z čerpadel se objevila porucha a druhý systém byl plánovaně odstaven kvůli investiční akci, museli energetici v souladu s podmínkami provozu odstavit první výrobní blok.

Nyní budou práce na investiční akci na druhém systému technické vody přerušeny a systém bude zprovozněn. Následovat bude zjištění příčiny poruchy čerpadla na prvním systému a jeho oprava.

Na prvním bloku vstupuje plánovaná odstávka spojená s výměnou paliva v reaktoru a modernizací turbíny do třetího týdne. Všechny práce pokračují podle harmonogramu. Odstávka potrvá do konce srpna. Z reaktoru už bylo vyvezeno palivo a odborníci ho kontrolují. Připravuje se kontrola tlakové nádoby reaktoru, která začne příští týden.

Oba bloky společně nebyly odpojeny poprvé

Celá modernizace je o efektivnějším provozu, tedy lepším využití množství páry, která proudí na lopatky turbíny.

Oba bloky současně nebyly v Temelíně odpojeny poprvé. Třeba 15. července 2011 se protáhla odstávka druhého bloku a na prvním musela být také vyměněna část paliva. Elektřinu tehdy Temelín nedodával do sítě deset dnů. Problémy v roce 2011 byly spojeny s přechodem elektrárny z amerického na ruské palivo.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem dvakrát 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby.

 

Právě se děje

Další zprávy