Elektřina z jádra loni v Česku pokryla 40 % spotřeby

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 2. 1. 2014 10:40
Dukovany opět vyrobily více než Temelín, obě elektrárny se dostaly přes 15 miliard kWh.
Foto: Ludvík Hradilek

Dukovany, Temelín – Obě české jaderné elektrárny loni dohromady dodaly elektřinu, která pokryla zhruba dvě pětiny celkové tuzemské spotřeby elektrického proudu. Obě se také shodně teprve podruhé ve své historii dostaly přes roční výrobní hranici 15 miliard kilowatthodin elektrické energie.

Jaderná elektrárna Dukovany dodala v minulém roce do sítě 15,68 miliardy kWh elektřiny, což je největší množství za téměř 28 let jejího provozu.

Jaderná elektrárna Temelín loni do sítě dodala 15,065 miliardy kWh elektřiny, kvůli prodloužení plánovaných odstávek je to o 0,323 MWh méně než v roce 2012.

Naopak dukovanská elektrárna roční plán překonala o 0,67 procenta, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. V roce 2014 by měla výroba této starší ze dvou českých jaderných elektráren znovu o něco stoupnout.

"V letošním plánu je 15,798 miliard kWh," uvedl Spilka. Dosavadní rekord Dukovan byl z roku 2012 a představoval 15,022 miliardy kWh elektrického proudu. Tuto produkci elektrárna překonala loni 13. prosince. Navyšování výroby Dukovan umožnila rozsáhlá výměna zařízení, prováděná v minulých letech, a také to, že energetici postupně zkracují dobu plánovaných odstávek jaderných bloků.

Dukovanská elektrárna se tak loni opět stala největším tuzemským zdrojem elektřiny, když ji jen v roce 2012 překonal mladší Temelín.

Odstávky na Temelínu

Také u Temelína ale platí, že jeho produkce dále poroste. I on se v roce 2013 teprve podruhé ve své třináctileté historii dostal přes hranici 15 miliard kWh vyrobeného proudu, a to díky zvýšení efektivity obou bloků. Projektové rezervy umožnily Temelínu zvýšit jejich výkon o čtyři procenta, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Na výkonu 1055 MWh pracuje druhý blok od srpna. První se k němu připojil o měsíc později. Naopak výrobní výsledek přibrzdily odstávky pro výměnu paliva. V součtu za oba bloky odstávky trvaly 112 dní, což je v porovnání s plánem o dva týdny více," uvedl Sviták.

V roce 2013 plánovali energetici v Temelínu vyrobit 15,388 miliardy kWh elektřiny, v harmonogramu prací byly dvě odstávky pro výměnu paliva s celkovou délkou 97 dní. První byla zahájena začátkem května na druhém bloku a v polovině července byl odstaven první blok. Odstávka na druhém bloku skončila 24. června, trvala 52 dnů, zpozdila se o čtyři dny. V závěru museli energetici upravit nastavení impulzních pojistných ventilů u parogenerátorů.

Na 1. bloku začala odstávka pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru 12. července, plánovaná byla na 49 dní, proti plánu byla delší o 11 dnů. Důvodem bylo prodloužení prací při výměně rotoru generátoru. Počátkem srpna v odstaveném bloku unikla technologická voda do kontejmentu, tedy ochranného obalu reaktoru. Stalo se to při plánované zkoušce účinnosti nízkotlakého systému havarijního chlazení. Únik vody ale nezvýšil radiační riziko. Blok pak musel být krátce opětovně odpojen kvůli vyvážení turbíny.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy