Teenageři se chlubí svojí nahotou. Zahání tak nudu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
10. 3. 2012 7:57
Vlastní sexuální materiály zveřejňuje na internetu přes 8 procent mladých Čechů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: thinkstockphotos.com

Praha - Více než 8 procent českých teenagerů zveřejňuje na internetu své vlastní sexuální materiály.

Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Hodnota na osmi procentech nepůsobí sice nijak zvlášť hrozivě, nicméně znepokojivé může být zejména zjištění, že mladí lidé tak činí nejčastěji z nudy. Tři čtvrtiny všech respondentů naopak chápou, jaká rizika s sebou takzvaný sexting přináší.

Se sextingem, neboli šířením vlastních videí, fotografií nebo i zpráv se sexuálním obsahem prostřednictvím elektronických sítí, se u teenagerů podle výsledků výzkumu setkáváme zejména na populárních sociálních sítích typu Facebook,  MySpace, Libimseti.cz nebo Rajče.net.

Posílá desetina mladých

"Vlastní sexuální materiály, na kterých jsou částečně svlečení nebo úplně nazí, umístilo v roce 2011 na internet 8,25 procent teenagerů, přičemž 57,71 procent tvořili chlapci," uvádí zpráva na serveru e-bezpeci.cz.

Dalších skoro 10 procent mladých lidí se pak přiznalo, že vlastní lechtivé materiály poslali jiným lidem, například partnerům nebo přátelům.

"Častěji odesílaly tyto materiály dívky než chlapci. Sexuálně sugestivní materiály odesílají jiným lidem děti starší 15 let téměř třikrát více než respondenti mladší 15 let," dodává zpráva.

K nebezpečnému počínání podle centra mladé lidi vede kromě nudy také snaha o navázání intimního kontaktu nebo o vyvolání vzrušení u příjemce. Někdy může jít i o formu sebeprezentace nebo dílo okamžiku.

Mladí lidé přitom často zapomínají, že sexting může být v jejich případě trestněprávním jednáním, protože ho lze zahrnout do škatulky dětské pornografie.

V Česku je dokonce evidován jeden případ, kdy dítě v přímě souvislosti se sextingem spáchalo sebevraždu, v zahraničí jsou podobné případy ještě mnohem častější.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy