Diag Human si brousí zuby na český majetek po světě

Domácí Domácí
28. 5. 2011 8:50
Diag Human zvažuje třeba exekuci na budovu českého centra v New Yorku
V Thomayerově nemocnici provádějí pouze odběry tzv. plné krve. Naplnění pytlíku 450 mililitry krve trvá přibližně pět minut.
V Thomayerově nemocnici provádějí pouze odběry tzv. plné krve. Naplnění pytlíku 450 mililitry krve trvá přibližně pět minut. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Obrazy zapůjčené na vídeňskou výstavu nejsou jedinými českými cenostmi, na které chce uvalit exekuci společnost Diag Human, která je v letitém sporu s Českou republikou.

Podle rozhovoru, který právník společnosti Jan Kalvoda poskytl deníku Mladá fronta Dnes, společnost uvažuje o návrzích na exekuce třeba nemovitostí v hamburském přístavu či budovy českých center od New Yorku po Moskvu.

Diag Human, povzbuzena verdiktem vídeňského soudu, už chystá exekuce po celém světě.

Advokát firmy Josefa Šťávy Jan Kalvoda nyní zjišťuje, kde má zrovna Česko jaký majetek, aby k tamním soudům mohl podat exekuční návrhy.

"Domníváme se, že i jiné soudy budou postupovat stejně jako soud vídeňský. Smyslem exekuce je vymoci celý vymáhaný nárok," řekl deníku Kalvoda. To by bylo osm miliard korun, zatímco zabavená díla jsou ceněna "jen" na 35 milionů.

Soud nechal tento týden zabavit díla Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda. Jejich cena se odhaduje na několik desítek milionů korun. Diag Human exekucí tlačí na splacení zhruba deseti miliard korun jako náhrady za zmařený obchod s krevní plazmou. 

"Jsme přesvědčeni, že u rakouského soudu prokážeme, že spor nebyl ukončen," řekl mluvčí ministerstva Vladimír Sršeň.

 

Právě se děje

Další zprávy