Takto komunisté špehovali nevinné. Unikátní kniha je tu

Pavel Baroch
14. 5. 2009 12:36
Vychází publikace s názvem Praha objektivem tajné policie. Autoři ji právě představují na knižním veletrhu
Karel Širhal, jak ho zvěčnila StB před prodejnou Ovoce-zelenina v pražské ulici V cibulkách 30. ledna 1985 ve čtvrt na čtyři
Karel Širhal, jak ho zvěčnila StB před prodejnou Ovoce-zelenina v pražské ulici V cibulkách 30. ledna 1985 ve čtvrt na čtyři | Foto: Praha objektivem tajné policie

Praha - Kromě známých disidentů sledovala StB před listopadem 1989 také stovky zcela neznámých osob.

Část z nich se objeví v unikátní knize Praha objektivem tajné policie, kterou dnes na veletrhu Svět knihy představí Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek.

"Agenti Státní bezpečnosti sledovali významné osoby, disidenty, církevní hodnostáře, ale také lidi, kteří jsou z dnešního pohledu neznámí," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

"U mnohých z nich ani nevíme, proč je komunistická tajná policie sledovala. A vlastně ani nevíme, jestli to vůbec někdy zjistíme," dodal Reichl, podle něhož StB spoustu dokumentů například skartovala.

Kniha je poskládána ze snímků StB, která je pořídila v hlavním městě v 70. a 80. letech minulého století. Kromě sledovaných osob příslušníci tajné policie zároveň specifickým způsobem zachytili i podobu Prahy v této době.

Poznali jste se na fotce? Přihlaste se

Na dnešní prezentaci knihy se představí i lidé, kteří se na snímcích StB objevili. Mezi hosty budou i "neznámí" lidé, které tajná policie vyfotografovala.

Mluvčí Jiří Reichl uvedl, že ústav uvítá, pokud se mu ozvou lidé, kteří na fotografiích poznají sebe nebo svého příbuzného či známého. O spoustě tváří na historických snímcích totiž ústav prakticky nic neví.

"Kdyby se někdo poznal, ať se přihlásí," vyzval veřejnost mluvčí Reichl. Lidé mohou psát na email [email protected].

Ústav pro studium totalitních režimů už první výtisky knihy, kterou vydává v českém a anglickém jazyce, představil na stejnojmenné výstavě v Bruselu, jejíž součástí je i videozáznam ze sledování exilového spisovatele Pavla Kohouta ze 17. listopadu 1982, kdy přiletěl do Prahy a okamžitě byl pod dohledem kamer StB.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy