Takto komunisté špehovali nevinné. Unikátní kniha je tu

Pavel Baroch
14. 5. 2009 12:36
Vychází publikace s názvem Praha objektivem tajné policie. Autoři ji právě představují na knižním veletrhu
Karel Širhal, jak ho zvěčnila StB před prodejnou Ovoce-zelenina v pražské ulici V cibulkách 30. ledna 1985 ve čtvrt na čtyři
Karel Širhal, jak ho zvěčnila StB před prodejnou Ovoce-zelenina v pražské ulici V cibulkách 30. ledna 1985 ve čtvrt na čtyři | Foto: Praha objektivem tajné policie

Praha - Kromě známých disidentů sledovala StB před listopadem 1989 také stovky zcela neznámých osob.

Část z nich se objeví v unikátní knize Praha objektivem tajné policie, kterou dnes na veletrhu Svět knihy představí Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek.

"Agenti Státní bezpečnosti sledovali významné osoby, disidenty, církevní hodnostáře, ale také lidi, kteří jsou z dnešního pohledu neznámí," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

"U mnohých z nich ani nevíme, proč je komunistická tajná policie sledovala. A vlastně ani nevíme, jestli to vůbec někdy zjistíme," dodal Reichl, podle něhož StB spoustu dokumentů například skartovala.

Kniha je poskládána ze snímků StB, která je pořídila v hlavním městě v 70. a 80. letech minulého století. Kromě sledovaných osob příslušníci tajné policie zároveň specifickým způsobem zachytili i podobu Prahy v této době.

Poznali jste se na fotce? Přihlaste se

Na dnešní prezentaci knihy se představí i lidé, kteří se na snímcích StB objevili. Mezi hosty budou i "neznámí" lidé, které tajná policie vyfotografovala.

Mluvčí Jiří Reichl uvedl, že ústav uvítá, pokud se mu ozvou lidé, kteří na fotografiích poznají sebe nebo svého příbuzného či známého. O spoustě tváří na historických snímcích totiž ústav prakticky nic neví.

"Kdyby se někdo poznal, ať se přihlásí," vyzval veřejnost mluvčí Reichl. Lidé mohou psát na email [email protected].

Ústav pro studium totalitních režimů už první výtisky knihy, kterou vydává v českém a anglickém jazyce, představil na stejnojmenné výstavě v Bruselu, jejíž součástí je i videozáznam ze sledování exilového spisovatele Pavla Kohouta ze 17. listopadu 1982, kdy přiletěl do Prahy a okamžitě byl pod dohledem kamer StB.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy