Zdržovat. Taktiku ČSSD v boji proti Altnerovi mohou zhatit zrychlující se soudy

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 5. 2016 6:17
ČSSD námitkami proti exekuci může získat v boji se svým bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem měsíce navíc. Doufá, že během toho Nejvyšší soud dá za pravdu dovolání či alespoň rozhodne o odkladu vykonatelnosti rozsudku, podle něhož má strana zaplatit 337 milionů. Její taktika může ale narazit na zrychlující se soudy.
Zdeněk Altner a Bohuslav Sobotka
Zdeněk Altner a Bohuslav Sobotka | Foto: DVTV

Praha - Sociální demokracie se snaží bojovat proti Zdeňku Altnerovi podobnými zbraněmi, které ve svých sporech používal její současný věřitel: Protahovat definitivní vyřízení sporu co nejdéle podáváním námitek.

A není vyloučeno, že se vládní straně samotnou exekuci podaří oddálit do doby, než Nejvyšší soud rozhodne v jejím dovolání. Či alespoň žádosti o odklad vykonatelnosti pravomocného rozsudku Městského soudu v Praze, podle něhož má vládní strana zaplatit Altnerovi 337 milionů korun.

Sama ČSSD ale tvrdí, že o žádnou obstrukční taktiku nejde. „Maximálně bráníme naši právní pozici,“ říká mluvčí ČSSD ve sporu s Altnerem Jiří Chvojka.

Tři námitky ČSSD

Altner již na ČSSD poslal exekutora Lukáše Jíchu. Jenže ještě dřív než Obvodní soud pro Prahu 1 vůbec stihl dát jeho návrhu spisovou značku, podali sociální demokraté proti nařízení exekuce několik námitek. Dvě z nich bude řešit Městský soud v Praze, jednu pak vrchní soud.

O námitkách totiž soudy nemohou rozhodovat souběžně – neobejdou se totiž bez spisu. A každému bude rozhodování trvat nejméně týdny, ale možná i měsíce. K rozhodování o jednotlivých námitkách si tak soudy budou muset exekuční spis navzájem přeposílat.

„Soud, který rozhoduje o čemkoliv, musí znát celý spis, aby mohl efektivně a správně rozhodnout,“ potvrzuje místopředsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem a specialistka na exekuční řízení Jana Nováková.

Soud podléhá tlaku médií, tvrdí ČSSD

Obvodní soud pro Prahu 1 o tom, jak teď bude spis putovat, nechce mluvit. „O exekučním řízení nelze podávat žádné informace z toho důvodu, aby nebyl zmařen účel exekuce,“ uvedla jeho mluvčí a současně místopředsedkyně Alena Novotná.

Sama ČSSD jako hlavní námitku proti exekuci uvádí podjatost soudu. A na čtyřech stranách pak rozebírá výroky již citované Novotné, která o stavu řízení informovala novináře.

„Tento soud podléhá tlaku veřejnosti a všudypřítomných médií a jsou tím opodstatněny pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti tohoto soudu,“ odůvodňuje ČSSD.

Máme to vyfutrované

Další dvě námitky sociálních demokratů uvádějí, že Obvodní soud pro Prahu 1 se případem vůbec neměl zabývat. A směřují navíc proti sobě.

Podle jedné z nich (tzv. námitka místní příslušnosti) je k exekučnímu řízení příslušný Obvodní soud pro Prahu 10, protože tam měl Altner svoji advokátní kancelář – a tedy i místo, kam by ČSSD správně měla dlužnou sumu poslat.

Podle druhé námitky sociálních demokratů (tzv. věcné příslušnosti) se případem má správně zabývat Městský soud v Praze. A to proto, že je to ve své podstatě spor o obchodní plnění, kde jsou příslušné soudy krajské, respektive v případě Prahy městský.

„Detaily nebudeme říkat, ale naše argumentační pozice je poměrně silná. Máme to vyfutrované,“ oponuje Chvojka.

Zatímco první z těchto námitek musí projednat Městský soud v Praze, druhou rovnou pražský vrchní soud.  A o oprávněnosti druhé uvedené námitky pochybuje i citovaná soudkyně Nováková. „Věcná příslušnost u exekucí je jasná, v prvním stupni rozhoduje vždy okresní soud,“ potvrzuje.

Podle Novákové se ale soudy snaží s evidentně zdržujícími úkony vypořádávat přednostně. „Úkonů, které účastníci dělají účelově, je celá řada, ale soudy jsou povinny se s nimi vypořádat. U těch, které mají řízení evidentně jen zdržet, to dělají rychle,“ je přesvědčena.

Vrchní soud se zrychlil

Taktika sociální demokracie ale může narazit na zrychlující se soudy, což platí především u Vrchního soudu v Praze. Ještě před nedávnem by totiž jen posledně zmíněná námitka věcné příslušnosti – tedy zda se má případem zabývat okresní, či krajský soud – znamenala takřka jistotu zdržení o rok. Tyto případy totiž do loňského roku řešil jediný specializovaný senát vrchního soudu, který nestíhal.

Právě kvůli průtahům předseda soudu Jaroslav Bureš rozhodl, že o tom budou moci rozhodovat všechny senáty. A jednání se tak výrazně zrychlila. „Dnes by již měli rozhodovat ve lhůtě dvou až tří měsíců,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

Když přestaneme respektovat vykonatelnost rozsudku, kde je potom ta hranice? Začneme soudním systémem pohrdat a skončí to anarchií, říká Aleš Rozehnal | Video: Daniela Drtinová

Kolik času bude ČSSD potřebovat, je nejasné. V dovolacích případech rozhodování Nejvyššího soudu trvá zpravidla déle než rok. A o moc rychlejší není, ani když rozhoduje o odkladu vykonatelnosti.

Spis s dovoláním ČSSD má nyní na stole soudkyně Nejvyššího soudu v Brně Blanka Moudrá. Jakékoliv podrobnosti včetně toho, za jak dlouho se dá očekávat verdikt či jak dlouho projednávají například žádosti o odklad vykonatelnosti, ale soud odmítá sdělit. „Až do rozhodnutí v dané věci se nebude Nejvyšší soud k případu sporu advokáta Zdeňka Altnera a ČSSD vyjadřovat,“ uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy