Tajné fotky Pavla Minaříka a dalších agentů StB z Rádia Svobodná Evropa

Tajné fotky Pavla Minaříka a dalších agentů StB z Rádia Svobodná Evropa
Minařík vyfotil i kancelář zástupce šéfredaktora Julia Firta
Legitimace "novináře" Pavla Minaříka. Repro z Cibulkových seznamů.
Minaříkův snímek z kanceláře zástupce šéfredaktora Julia Firta
Trezor v místnosti Julia Firta
Foto: Archiv bezpečnostních složek
Pavel Baroch
5. 5. 2011 11:50

Před 60 lety - v květnu 1951 - začalo vysílat Rádio Svobodná Evropa. O dva roky později - v dubnu 1953 - založila Správa zahraničněpolitické rozvědky ministerstva národní bezpečnosti objektový svazek "Vysílač Svobodná Evropa (RFE)".

Jak uvedli Pavel Žáček a Ivana Koutská z Ústavu pro studium totalitních režimů, založení tohoto svazku bylo zdůvodněno slovy: "Štvavé vysílání proti ČSR, špionáž a spolupráce s CIC a jiné zprav. služby."

Od 50. let do konce 80. let pořídili agenti a spolupracovníci komunistické Státní bezpečnosti stovky fotografií, které se většinou vztahovaly k československým zaměstnancům rádia.

Autorem padesáti snímků byl i agent Pley, nejznámější komunistický agent Pavel Minařík, který v Rádiu Svobodná Evropa působil v letech 1968 až 1975 jako "novinář". Minařík se při tajném fotografování zaměřil i na místa, kam by se dala umístit výbušnina. Bombový útok na rádio plánoval právě Minařík.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vydaný Nikulin dostal od Česka 250 000 korun, žádá další peníze

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo Rusovi Jevgeniji Nikulinovi čtvrt milionu korun v souvislosti s jeho vydáním do USA. Také se mu omluvilo. Vyplynulo to z čtvrtečního jednání u soudu, který se začal zabývat Nikulinovým nárokem na náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nikulin, který po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun, byl loni v USA odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení. Stát další peníze platit odmítá.

Částku 250 000 korun, kterou za to ministerstvo Nikulinovi loni v říjnu vyplatilo, označil ve čtvrtek Rusův advokát Martin Sadílek za neúměrně nízkou. "Advokát ho (Nikulina) ujistil, že pan ministr nemůže učinit rozhodnutí, které ve finále skutečně učinil. Akt deportace Nikulin považoval ve své podstatě za únos a za zradu svého advokáta," popsal u Obvodního soudu pro Prahu 2. Klient podle něj ztratil důvěru v soudní systém i své právní zástupce, což velmi negativně ovlivnilo způsob jeho obhajoby v USA.

Sadílek poukázal také na to, že podle znaleckého posudku zadaného Nikulinovými obhájci v USA trpí Rus posttraumatickou stresovou poruchou. "Domnívám se, že vznikla v přímé souvislosti s nezákonným aktem pana ministra spravedlnosti," podotkl. Zdravotní posudky ze Spojených států chce v aktuálním řízení navrhnout jako důkaz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy