Tajné fotky Pavla Minaříka a dalších agentů StB z Rádia Svobodná Evropa

Tajné fotky Pavla Minaříka a dalších agentů StB z Rádia Svobodná Evropa
Minařík vyfotil i kancelář zástupce šéfredaktora Julia Firta
Legitimace "novináře" Pavla Minaříka. Repro z Cibulkových seznamů.
Minaříkův snímek z kanceláře zástupce šéfredaktora Julia Firta
Trezor v místnosti Julia Firta
Foto: Archiv bezpečnostních složek
Pavel Baroch
5. 5. 2011 11:50

Před 60 lety - v květnu 1951 - začalo vysílat Rádio Svobodná Evropa. O dva roky později - v dubnu 1953 - založila Správa zahraničněpolitické rozvědky ministerstva národní bezpečnosti objektový svazek "Vysílač Svobodná Evropa (RFE)".

Jak uvedli Pavel Žáček a Ivana Koutská z Ústavu pro studium totalitních režimů, založení tohoto svazku bylo zdůvodněno slovy: "Štvavé vysílání proti ČSR, špionáž a spolupráce s CIC a jiné zprav. služby."

Od 50. let do konce 80. let pořídili agenti a spolupracovníci komunistické Státní bezpečnosti stovky fotografií, které se většinou vztahovaly k československým zaměstnancům rádia.

Autorem padesáti snímků byl i agent Pley, nejznámější komunistický agent Pavel Minařík, který v Rádiu Svobodná Evropa působil v letech 1968 až 1975 jako "novinář". Minařík se při tajném fotografování zaměřil i na místa, kam by se dala umístit výbušnina. Bombový útok na rádio plánoval právě Minařík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy