Tady se vážně popravovalo? Babiš si prohlédl bývalou věznici, s Hermanem z ní chtějí udělat muzeum

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
27. 5. 2016 12:56
Ojedinělý areál bývalé věznice v Uherském Hradišti, který sloužil mimo jiné jako nacistické a komunistické vězení, by se po několika desítkách let chátrání mohl změnit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přímo v místech původních cel prohlásili, že chtějí v těchto místech vybudovat muzeum totality, které by připomínalo komunistická a nacistická zvěrstva. Ministr Babiš ale chyběl na jednání Poslanecké sněmovny, která měla projednávat materiály jeho ministerstva. Poslanci jej kvůli neúčasti kritizovali a předčasně schůzi ukončili.
Ministr financí Andrej Babiš a ministr kultury Daniel Herman v bývalé věznici v Uherském Hradišti
Ministr financí Andrej Babiš a ministr kultury Daniel Herman v bývalé věznici v Uherském Hradišti | Foto: Radek Bartoníček

Uherské Hradiště - "To je hrozné, šílené, to se fakt dělo? A tady se opravdu popravovalo?" Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš procházel v pátek dopoledne bývalou věznici v Uherském Hradišti, která se téměř nezměnila od doby, kdy v ní komunistický režim v padesátých letech minulého století nespravedlivě věznil své oběti. A s velkým překvapením glosoval to, co viděl.

Sám Babiš byl v minulosti členem komunistické strany a při procházce věznicí přiznával, že některé informace z minulosti jsou pro něj stále nové. "Ale i proto chci, aby z tohoto místa byl památník, kam budou například mladí lidé chodit, aby se dozvěděli, co tady v minulosti bylo," tvrdil.

Místa, kterými procházel, nemají v České republice obdobu. Nikde jinde není vězení, ve kterém totalitní režimy likvidovaly své odpůrce, v tak autentické podobě jako tady. Omšelé a tmavé chodby, malé cely, slabé denní světlo procházející přes úzká zamřížovaná okýnka. A do toho improvizované panely s pohnutými příběhy vězňů.

"V místnosti byla u rozpálených kamen železná a dřevěná tyč. Při zahájení výslechu chtěli, abych se přiznal, jak jsem se stal členem protistátní skupiny. Poručili mi, abych si lehl na postel a dlaněmi si zakryl oči. Potom mě začali bít po zadní části těla," stála na panelu výpověď vězně Josefa Jukla. "Prodělal jsem mnoho surových výslechů, při kterých se mi dva vyšetřovatelé trefovali pěstmi do obličeje," pokračoval. Podobných výpovědí je mnoho, většina vězňů už nežije.

Předsedkyně soudu trvá na sídle v bývalém vězení

Aby takové muzeum vzniklo, bude potřeba také souhlasu předsedkyně soudu v Uherském Hradišti Hany Kurfiřtové, která na vznik muzea kývne jen v případě, že v areálu vznikne také sídlo místního soudu. "I nadále se držíme toho, aby tady bylo sídlo soudu a v jedné části památník," řekla Kurfiřtová. 

Nejdříve je ale na řadě ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu, která má do týdne připravit memorandum, podle kterého by areál přešel na ministerstvo kultury, jehož šéf Daniel Herman (KDU-ČSL) byl v bývalé věznici také přítomný a jednoznačně se ke vzniku muzea přikláněl.

"Samozřejmě jsem pro. Tato část vězení by měla zůstat co nejvíce autentická a surová, aby připomínala hrůzy, které se tady děly," podotkl Herman. Podobně mluvil také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS), který upozorňoval, že město se snaží o řešení už léta, ale bez pomoci státu nic nezmůže.

Kromě memoranda bude zásadní to, na kolik peněz odborníci rekonstrukci areálu propočítají. Předsedkyně soudu sice mluví o přibližně 350 milionech korun, ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ale míní, že tato částka bude vyšší. "My máme alternativu, která počítá s tím, že soud by mohl zůstat tam, kde je. Vystěhovali bychom z jeho prostor úřad práce a naši pobočku, a uvolnili bychom tak soudu přes dva tisíce metrů čtverečních. Tato alternativa by navíc přišla jen na 72 milionů korun," řekla Arajmu.

Nápad udělat z bývalého komunistického vězení v Uherském Hradišti památník není nový, říká k plánům Andreje Babiše historik Petr Blažek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy