Tady se vážně popravovalo? Babiš si prohlédl bývalou věznici, s Hermanem z ní chtějí udělat muzeum

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
27. 5. 2016 12:56
Ojedinělý areál bývalé věznice v Uherském Hradišti, který sloužil mimo jiné jako nacistické a komunistické vězení, by se po několika desítkách let chátrání mohl změnit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přímo v místech původních cel prohlásili, že chtějí v těchto místech vybudovat muzeum totality, které by připomínalo komunistická a nacistická zvěrstva. Ministr Babiš ale chyběl na jednání Poslanecké sněmovny, která měla projednávat materiály jeho ministerstva. Poslanci jej kvůli neúčasti kritizovali a předčasně schůzi ukončili.
Ministr financí Andrej Babiš a ministr kultury Daniel Herman v bývalé věznici v Uherském Hradišti
Ministr financí Andrej Babiš a ministr kultury Daniel Herman v bývalé věznici v Uherském Hradišti | Foto: Radek Bartoníček

Uherské Hradiště - "To je hrozné, šílené, to se fakt dělo? A tady se opravdu popravovalo?" Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš procházel v pátek dopoledne bývalou věznici v Uherském Hradišti, která se téměř nezměnila od doby, kdy v ní komunistický režim v padesátých letech minulého století nespravedlivě věznil své oběti. A s velkým překvapením glosoval to, co viděl.

Sám Babiš byl v minulosti členem komunistické strany a při procházce věznicí přiznával, že některé informace z minulosti jsou pro něj stále nové. "Ale i proto chci, aby z tohoto místa byl památník, kam budou například mladí lidé chodit, aby se dozvěděli, co tady v minulosti bylo," tvrdil.

Místa, kterými procházel, nemají v České republice obdobu. Nikde jinde není vězení, ve kterém totalitní režimy likvidovaly své odpůrce, v tak autentické podobě jako tady. Omšelé a tmavé chodby, malé cely, slabé denní světlo procházející přes úzká zamřížovaná okýnka. A do toho improvizované panely s pohnutými příběhy vězňů.

"V místnosti byla u rozpálených kamen železná a dřevěná tyč. Při zahájení výslechu chtěli, abych se přiznal, jak jsem se stal členem protistátní skupiny. Poručili mi, abych si lehl na postel a dlaněmi si zakryl oči. Potom mě začali bít po zadní části těla," stála na panelu výpověď vězně Josefa Jukla. "Prodělal jsem mnoho surových výslechů, při kterých se mi dva vyšetřovatelé trefovali pěstmi do obličeje," pokračoval. Podobných výpovědí je mnoho, většina vězňů už nežije.

Předsedkyně soudu trvá na sídle v bývalém vězení

Aby takové muzeum vzniklo, bude potřeba také souhlasu předsedkyně soudu v Uherském Hradišti Hany Kurfiřtové, která na vznik muzea kývne jen v případě, že v areálu vznikne také sídlo místního soudu. "I nadále se držíme toho, aby tady bylo sídlo soudu a v jedné části památník," řekla Kurfiřtová. 

Nejdříve je ale na řadě ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu, která má do týdne připravit memorandum, podle kterého by areál přešel na ministerstvo kultury, jehož šéf Daniel Herman (KDU-ČSL) byl v bývalé věznici také přítomný a jednoznačně se ke vzniku muzea přikláněl.

"Samozřejmě jsem pro. Tato část vězení by měla zůstat co nejvíce autentická a surová, aby připomínala hrůzy, které se tady děly," podotkl Herman. Podobně mluvil také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS), který upozorňoval, že město se snaží o řešení už léta, ale bez pomoci státu nic nezmůže.

Kromě memoranda bude zásadní to, na kolik peněz odborníci rekonstrukci areálu propočítají. Předsedkyně soudu sice mluví o přibližně 350 milionech korun, ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ale míní, že tato částka bude vyšší. "My máme alternativu, která počítá s tím, že soud by mohl zůstat tam, kde je. Vystěhovali bychom z jeho prostor úřad práce a naši pobočku, a uvolnili bychom tak soudu přes dva tisíce metrů čtverečních. Tato alternativa by navíc přišla jen na 72 milionů korun," řekla Arajmu.

Nápad udělat z bývalého komunistického vězení v Uherském Hradišti památník není nový, říká k plánům Andreje Babiše historik Petr Blažek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy