Ta číšnice je trošku divná, říkají hosté kavárny Anděl

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 1. 2010 6:02
Lidé, kteří přispějí na Tříkrálovou sbírku, podpoří mimo jiné kavárnu, která pomáhá mentálně postiženým.

Brno - Ta číšnice je trošičku divná, říkala si při návštěvě kavárny Anděl v centru Brna studentka Markéta Hanzelková.

Odešla však občerstvena pečlivě připraveným čajem, potěšena příjemnou obsluhou a s upřímným citem pro lidi, kteří neměli tolik štěstí jako ona a nenarodili se úplně zdrávi.

„Bylo tam opravdu moc hezky. Příště půjdu zase," řekla dívka.

Kavárna Anděl je tréninkové pracoviště pro lidi s lehkým a středním mentálním postižením. V létě 2008 ji otevřela Oblastní charita Brno.

Mentálně postižení lidé tam v rámci pracovní terapie obsluhují hosty, míchají za barem koktejly a v kuchyni připravují různé pochoutky. Například palačinky nebo grilované hermelíny.

Dva charitní pracovníci je nenápadně usměrňují a pomáhají, kde je třeba. Asistenti také kasírují od hostů peníze.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka skončí leots 14. ledna.

Lidé mohou přispět koledníkům do kasiček, pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777 nebo převodem na konto 66008822/0800.

Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita ČR. Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun.

V roce 2009 koledníci vybrali 64 milionů. 80 procent vybraných peněz pomáhá udržovat a budovat charitní střediska a služby v regionech, 10 procent jde na humanitární pomoc do zahraničí, 5 procent na podporu projektů Charity ČR, 5 procent na režii sbírky.

Kavárna pro veřejnost je v suterénu charitního domu v centru Brna. V domě je chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením, autismem a kombinovaným postižením.

„Několik klientů našeho chráněného bydlí v kavárně pracuje, ale někteří mají tak těžké postižení, že je to není možné," říká koordinátora Kavárny Anděl a osobní asistentka Petra Olivová z Oblastní charity Brno.

Asi devětadvacetiletá Mirka pracuje v kavárně už skoro rok. Většinu života strávila s rodiči na malém městě. Kvůli mentálnímu postižení nikdy nepracovala, většinu času trávila doma.

Když se rodiče přestěhovali do Brna, získala možnost pracovat v kavárně. „Jsem moc spokojená. Práce v kavárně se mi líbí. Naučila jsem se spoustu věcí. Lidé jsou tady na mne moc hodní," říká mladá žena.

Smyslem projektu je především připravit lidi s mentálním postižením na další práci, třeba již placenou. Dalším cílem je rozvíjet integraci různě postižených lidí.

Kavárna, ve které nyní pracuje devět mentálně postižených lidí, je financováni mimo jiné z výtěžku Tříkrálové sbírky. „Doufám, že lidé na sbírku přispějí a něco dostane i naše kavárna," těší se Petra Olivová.

 

Právě se děje

Další zprávy