Syn není schopen mluvit s policií, na Krymu byl dobrovolně, říká matka Babiše juniora

Tomáš Procházka Tomáš Pergler, Tomáš Procházka
23. 11. 2018 11:19
Matka Andreje Babiše mladšího poskytla rozhovor švýcarské mediální skupině Tamedia. Tvrdí, že zdravotní stav syna neumožňuje, aby mluvil s policií. Na Krym se loni podle ní vydal proto, aby unikl tlaku novinářů a nabral novou sílu.
Nemůžeme svobodně vyjít na ulici, říká matka Andreje Babiše mladšího | Video: TV Nova

Stav Andreje Babiše mladšího se zhoršuje, obává se jeho matka Beatrice Babišová. Podle ní nezvládá zřetelně odpovídat na dotazy policie.

V rozhovoru, z něhož cituje web švýcarského listu Tages Anzeiger, také bývalá manželka českého premiéra uvedla, že Andreje Babiše juniora už kontaktovala policie. "Současný stav jeho nemoci ale nedovoluje, aby jasně odpovídal na otázky. Musí být chráněn," řekla.

A jak zdůraznila, ona sama svého syna chránit bude. "Musím jednat jako matka, protože tato politická aféra nabyla pozoruhodných rozměrů. Můj syn je pod tlakem, což poškozuje jeho zdraví. Mám strach, že se jeho stav zhoršuje," uvedla.

S nabídkou rozhovoru přišel advokát Alexandre de Senarclens, který Babišovou zastupuje už od června. Novináři se s Babišovou setkali v jeho kanceláři. Rozhovor s Babišem juniorem ale právník odmítl. "Pan Babiš je pod neúnosným tlakem," uvedl de Senarclens. Advokát dokonce tvrdí, že se s juniorem nesetkal.

Chtěl by v klidu pracovat v Ženevě

Babišová potvrdila, že její syn byl na Krymu. "Ale určitě nebyl unesen," zdůraznila. Na Krym prý vycestoval kvůli silnému tlaku českých novinářů. "Museli jsme najít místo, kde by nabral novou sílu," řekla.

Letos v červnu byl Babiš junior podle matky hospitalizován na zvláštním oddělení univerzitní nemocnice v Ženevě. "Dnes je jeho stav stabilní, léčí se ambulantně. Chtěl by zcela upřímně nový, normální život a v klidu pracovat v Ženevě," uvedla Babišová.

Přijel pouze utěšit syna

Odmítla, že by pod tlakem svého bývalého manžela přiměla syna, aby přestal komunikovat s reportéry. "To je jen další fáma opozice a novinářů, kteří chtějí mého syna zdiskreditovat. Babiš starší je především otec, to by nikdy neudělal," řekla.

Premiér prý netlačil na syna ani během víkendové návštěvy. "Přijel pouze utěšit syna. Povídali si a hráli šachy. Byla to emotivní návštěva, o aféře se nezmínili," uvedla Babišová.

Poslanecká sněmovna bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Ustojí Babišova vláda hlasování o nedůvěře? Rozhovory DVTV k tématu! | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy