Světový test jedů našel v české ložnici nejvíc ftalátů

Pavel Baroch
18. 9. 2011 10:55
Vzorky se odebíraly pod postelemi v Evropě, Africe a Asii. Jako varování před chemikáliemi
Foto: Wikipedie

Plzeň - Ložnice po celém světě jsou plná nebezpečných chemikálií, které se ukrývají třeba v prachu pod postelí. Výjimkou není ani Česko.

Ve vzorku z jedné plzeňské ložnice objevila laboratoř vůbec největší množství nebezpečných ftalátů, které například ohrožují funkci jater a ledvin, negativně působí na hormonální systém nebo mohou způsobovat neplodnost.

Mezinárodní sekretariát pro chemické látky spolu s dalšími nevládními organizacemi analyzoval vzorky prachu v náhodně vybraných domácnostech v Evropě, Asii a Africe. Výsledky právě zveřejnila ve zprávě s názvem "Domov, sladký domov - překvapení v prachu pod postelí".

Přestože v české domácnosti odhalily testy největší koncentraci ftalátů, které se používají jako změkčovadlo, není možné podle konzultanta v oblasti chemických a zdravotních rizik Miroslava Šuty konstatovat, že Česko je na tom hůř než jiné testované země. 

Hodně ftalátů, málo bifenylů

Vzorky se ostatně braly jen v jednom českém bytě, obdobně tomu bylo i v dalších pěti státech Evropské unie, čtyř zemí Afriky a dvou zemí jihovýchodní Asie. "Šlo vždy o průměrnou domácnost, typický byt pro danou zemi," řekl Aktuálně.cz Šuta. A na rozdíl od jiných domácností bylo v plzeňské ložnici například poměrně málo polychlorovaných bifenylů.

Vysoké koncentrace ftalátů pocházely podle Šuty patrně z linolea. "Zdrojem skutečně byla nejspíš podlahová krytina, kterou má rodina v kuchyni," řekl Aktuálně.cz Šuta.

Dodal, že smyslem akce bylo spíše upozornit odpovědné politiky na to, že problém s nekontrolovatelným šířením nebezpečných chemikálií je celosvětovým problémem, a proto by se měly rizikové sloučeniny co nejrychleji nahrazovat bezpečnými přípravky.

"Zpráva ukazuje, že pod našimi postelemi se často nacházejí vysoce problematické chemické látky. Například mnoho chemikálií, které jsou zařazeny na prioritní seznam nebezpečných chemických látek, jež by měly být co nejdříve nahrazeny," řekla Anne-Sofie Andersson, ředitelka Mezinárodního sekretariátu pro chemické látky.

Nebezpečí pro malé děti

Testy ukazují, že pro Evropany jsou v tomto ohledu rizikovější jejich byty nebo kanceláře než pobyt venku.

Foto: Aktuálně.cz

Lidé na starém kontinentě přitom až 90 procent svého času tráví právě v interiérech, kde mohou být vystaveni působení některých chemických látek až tisíckrát více než v exteriéru.

Nebezpečné látky, které mohou narušovat hormonální systém, se mohou uvolňovat z mnoha běžně používaných výrobků včetně nábytku, elektroniky, kosmetiky nebo hraček.

Největšímu riziku jsou vystavena batolata a malé děti, protože mají k prachu se škodlivinami blízko. "Zjištěné koncentrace ftalátů v plzeňském bytě překačovaly limity pro dítě," konstatoval konzultant Miroslav Šuta.

Jedy jsou v kancelářích i rybách

Podobný, ovšem rozsáhlejší test na přítomnost nebezpečných sloučenin, provedly s finanční podporou Státního fondu životního prostředí ekologické sdružení Arnika a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Roční testování ukázalo, že rizikové látky jsou obsaženy ve většině z 72 různých druhů ryb a 32 vzorků sedimentů odebraných
z různých řek a potoků po celé republice.

Testy se zaměřily na perfluorované sloučeniny (PFC), které se používají například ve výrobě povrchově upravovaných textilií, koberců nebo v kosmetice a při výrobě polovodičů. Druhou testovanou látkou byly bromované zpomalovače hoření, které se přidávají do elektroniky, záclon, koberců a dalších výrobků, které se mohou vznítit.

Martin Bursík, předseda Strany zelených
Martin Bursík, předseda Strany zelených | Foto: Ludvík Hradilek

Před pár lety Arnika zjistila, že v pobočce Českého hydrometeorologického ústavu v relativně čistém šumavském Churáňově jsou nezanedbatelné koncentrace nebezpečného ftalátu, který se uvolňuje z linolea z PVC.

Někdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek měl zase v krvi mimo jiné i DDT, které bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí zůstává.

A v pražské kanceláři Ambrozkova nástupce Martina Bursíka zase testy odhalily zvýšené hodnoty zpomalovačů hoření, které se nejspíš uvolnily z počítače, nábytku nebo z omítek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy