Švejnar zvažuje kandidaturu na prezidenta. Příklon k Východu musí skončit, Zeman se dá porazit, říká

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 6. 2016 16:48
Ekonom Jan Švejnar, který se v roce 2008 neúspěšně utkal s Václavem Klausem o post prezidenta, uvažuje o účasti v příští prezidentské volbě v roce 2018. Švejnar řekl, že pokud bude znovu kandidovat současný prezident Zeman, tak půjde do boje také, aby zabránil pokračujícímu otáčení na Východ a zpochybňování demokratických principů. O účasti ekonoma se hovořilo také při posledních prezidentských volbách, ale Švejnar se nakonec nedohodl s ČSSD a odstoupil.
Jan Švejnar
Jan Švejnar | Foto: DVTV

Praha – O kandidatuře na post prezidenta uvažuje také ekonom Jan Švejnar, který svůj záměr oznámil v rozhovoru pro Lidové noviny. Švejnar už v roce 2008 neúspěšně kandidoval proti Václavu Klausovi ještě v nepřímé volbě. O účasti ekonoma se hovořila také při posledních prezidentských volbách, ale nakonec se nedohodl s ČSSD a odstoupil.

Švejnar se domnívá, že případný souboj s Milošem Zemanem by nebyl předem prohraný. Současný prezident podle něj je porazitelný. "Pokud by to Zemanovi zdraví dovolilo a znovu by kandidoval a pokud by toto otáčení na Východ pokračovalo a byly zpochybňovány demokratické principy, ano, pak bych byl připraven vyzvat současného prezidenta k souboji," řekl Švejnar Lidovým novinám.

Švejnar připomíná, že s Východem nemáme příliš dobrých zkušeností. Proto je důležité ukončit vládu Klausů a Zemanů, kteří Česko táhnou tímto směrem. Podle Švejnara bychom se měli snažit, abychom byli vlivnější v Evropě a Evropské unii. Jako celek bude Unie silnější než jako jednotlivé státy.

Na Švejnarovu kandidaturu reagoval při své návštěvě jižních Čech i současný prezident Miloš Zeman. " Kandidát na prezidenta by se neměl vyjadřovat k politickým problémům jen jednou za pět let," řekl.

"Honzu Švejnara znám celou řadu let a myslím si, že je to docela sympatický americký ekonom. Na druhé straně si myslím, že libovolný kandidát na českého prezidenta musí mít odvahu žít v této zemi, vyjadřovat se pravidelně k problémům této země ať už vnitřní nebo zahraniční politiky, a ne se vynořit jednou za pět let a oznámit, že chce kandidovat na prezidenta. Je to trochu málo," dodal Zeman.

Účast v příští přímé volbě prezidenta už oznámil podnikatel a hudební textař Michal Horáček. Ve čtvrtek se ke kandidatuře přihlásil také neznámý podnikatel Igor Sládek. Zeman se zatím nevyjádřil, zda bude kandidovat znovu, rozhodne se prý až v březnu příštího roku. Druhá přímá volba prezidenta se bude zřejmě konat v lednu 2018.

Není jisté, že Zeman půjde znovu do voleb, vyžaduje to totiž velkou osobní statečnost. Kdyby prohrál, tak hodně ztratí, tvrdí textař Michal Horáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy