Svatý Vít dostane do tří let nové varhany, doufají klíčníci

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
10. 4. 2015 19:00
Pořízení nového nástroje by se mělo stihnout do oslav stoletého výročí vzniku Československa. Chybějící peníze má pomoci sehnat sbírka.
Klíčníci se na vlastní uši přesvědčili, že dosavadní varhany nestačí.
Klíčníci se na vlastní uši přesvědčili, že dosavadní varhany nestačí. | Foto: ČTK

Praha - Držitelé klíčů od Korunní komory s korunovačními klenoty podpořili myšlenku pořídit do svatovítské katedrály nové varhany.

K definitivní tečce za staletí trvající stavbou chrámu by mohlo dojít symbolicky při oslavách 100. výročí vzniku Československa za tři roky.

Klíčníky jsou prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, pražský arcibiskup Dominik Duka, probošt svatovítské kapituly Václav Malý, pražská primátorka Adriana Krnáčová, předseda Sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch. Ten jako jediný ze zdravotních důvodů na setkání v katedrále chyběl.

Představitelé státu, církve i metropole se sami přesvědčili, že dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě v kříži katedrály vyplní svým zvukem jen starou část stavby. "Je to nástroj krásný, ale nedostačující," poznamenal ředitel kůru Josef Kšica, když dozněly poslední tóny slavné Bachovy toccaty a fugy v d moll.

Prezident Zeman si pochvaloval, že právě tato skladba patří k jeho oblíbeným. "Myslím si, že bude krásné, až nové varhany budou instalovány, když právě tato skladba zazní jako první," řekl.

Nový nástroj bude mít své místo nad hlavním vchodem pod rozetou. "Varhany by měl navrhovat nějaký světový architekt, může to být i český architekt, který má světové jméno, aby varhanní prospekt tvořil krásnou harmonii s rozetou - s oknem, které znázorňuje stvoření světa," uvedl Kšica s tím, že také samotné instalace se musí zhostit světová firma s bohatými zkušenostmi.

Kardinál Duka připomněl, že současný pokus sedmi klíčníků je už pátý v řadě. "Poprvé to bylo při dostavbě za architekta Kamila Hilberta, což se nezdařilo, podruhé - díky bohu, že se tak nestalo, byl plán Reinharda Heydricha, pak přišel plán prezidenta osvoboditele Edvarda Beneše a arcibiskupa Berana, také se neuskutečnil, ani pokus ho oživit v době pražského jara. Jsme zde jako držitelé klíčů v důležité roli, abychom naplnili tento odkaz a symbolicky katedrálu otce vlasti dokončili," uvedl.

Předseda Sněmovny Hamáček připomněl, že příští rok republika oslaví 700. let od narození císaře Karla IV. Klíčníci se před třemi týdny shodli, že při příležitosti oslav výročí císařových narození vystaví Svatováclavskou korunu.

Zahájení výstavby varhan by podle Hamáčka oslavy výročí ještě umocnilo. "Byl bych velmi rád, když už tu máme to konečné datum, abychom měli i počáteční datum. Pokud by se podařilo, že projekt bude moci být zahájen právě v roce 700. výročí narození Karla IV., tak by to bylo samozřejmě také velmi symbolické," uvedl a slíbil přispět do sbírky na varhany. Finanční příspěvek přislíbila i primátorka Krnáčová.

Peníze je možné posílat na účet 2109930876/2700 Nadačního fondu Svatovítské varhany. Fond vznikl loni a bude mít za úkol vybrat firmu a shromáždit potřebný obnos, který se odhaduje na 50 milionů korun. Předseda správní rady fondu Ondřej Pávek nedávno uvedl, že dosud se podařilo vybrat částku v řádu statisíců. Pávek, který je zároveň děkanem kapituly, všem šesti přítomným klíčníkům věnoval jednu varhanní píšťalu, aby jim projekt připomínala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy