Zeman příští rok mimořádně vystaví svatováclavskou korunu

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 16. 3. 2015 13:42
Při minulém vyzvednutí korunovačních klenotů Zeman způsobil poprask s "virózou". Aktuálně.cz zjistilo, že k výročí narození Karla IV. hodlá mimo pětiletý cyklus vystavit nejvzácnější část pokladu.
Vyzvednutí klenotů před dvěma lety, kdy Zeman vrávoral a podle tehdejší šéfky Sněmovny z něj byl cítit alkohol. Napřesrok má šanci na reparát.
Vyzvednutí klenotů před dvěma lety, kdy Zeman vrávoral a podle tehdejší šéfky Sněmovny z něj byl cítit alkohol. Napřesrok má šanci na reparát. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman chce vystavit Svatováclavskou korunu při příležitosti 700. výročí narození Karla IV. To připadá na květen příštího roku.

O záměru informoval Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ve středu o něm bude prezident jednat s dalšími pěti držiteli klíčů od Korunní komory, kde je kromě koruny uloženo i žezlo a jablko.

"Klíčníci si vyslechnou informace o stavu katedrály a o plánech velkých projektů. A co je důležité, budou spolu hovořit o vystavení svatováclavské koruny při příležitosti výročí narození krále a císaře Karla IV.," uvedl Ovčáček.

Klíčníků je celkem sedm. Kromě hlavy státu mezi ně patří kardinál Dominik Duka, probošt Metropolitní kapituly Václav Malý, pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové Sněmovny a Senátu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD). Právě Štěch bude jediným, kdo na středeční schůzku nedorazí, protože je po operaci.

Výstava naruší obvyklý pětiletý cyklus. Naposledy si veřejnost svatováclavskou korunu, žezlo a jablko prohlédla v květnu 2013 při příležitosti nástupu prvního přímo zvoleného prezidenta do funkce. Neobvyklé je také to, že se zatím uvažuje pouze o výstavě koruny. Poslední slovo v uspořádání výstavy má prezident.

Právě Zeman, který je jedním ze sedmi držitelů klíčů od klenotů, se před dvěma lety postaral o rozruch při odemykání Korunní komory Chrámu svatého Víta. Nad vzácnými insigniemi nejistě vrávoral, a vyvolal tak pochyby o své střízlivosti. Jeho tehdejší mluvčí Hana Burianová záležitost vysvětlila tak, že prezidenta oslabila viróza.

Klenoty před dvěma lety ve Vladislavském sále na Pražském hradě zhlédlo během deseti dní celkem 31 237 lidí.

Od roku 1993 se klenoty vystavují každých pět let. K vidění byly také v roce 1978 při příležitosti 600. výročí úmrtí Karla IV.

 

Právě se děje

Další zprávy