Stropnický nechce plošné odvody, hledá alternativu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2015 15:38
Proti původnímu vládnímu návrhu na znovuzavedení povinných plošných odvodů se postavil sněmovní branný výbor, podle Stropnického by mohly být odvody například dobrovolné.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nemá v plánu zavést povinné plošné odvody pro muže a ženy.

Původní vládní návrh s takovou možností počítal, nyní se proti němu ale postavil sněmovní branný výbor. Stropnický proto nyní hledá alternativní řešení. Tím by mohly být dobrovolné odvody spojené s povinným vojenským výcvikem.

Ministerstvo obrany si také nechalo zpracovat průzkum, podle něj s odvody souhlasí téměř 70 procent Čechů a Češek.

"Pro plošné jsme nikdy nebyli"

"My bychom uvítali určitě selektivní. My jsme nikdy nebyli pro ty plošné, protože ta potřeba je konkrétní, je třeba konkrétních profesí a to pro nás bylo vždy určující," odpověděl Stropnický na otázku, jakou variantu by uvítal.

Poznamenal, že plošné odvody do původního návrhu doplnily další vládní úřady, které se obávaly, že by jinak mohlo být opatření posouzeno jako diskriminační.

"Já myslím, že jistá forma řekněme dobrovolnosti by mohla být řešením," uvedl ministr. Ve Sněmovně očekává dramatickou debatu.

"Pokud by prošla varianta dobrovolnosti, tak samozřejmě je to určitá sázka do loterie nebo je to otazník, jaká by byla reakce veřejnosti," podotkl také.

Informace o zdravotním stavu

Vláda původní návrh zdůvodňovala tím, že by jí pravidelné a plošné odvody osmnáctiletých umožnily získat objektivní přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení na obraně země.

K odvodům měli s některými výjimkami chodit od roku 2017 všichni, kterým v daném roce bude 18 let. Těch bývá podle statistik asi 100 000 ročně.

Návrh však narazil u poslanců sněmovního výboru pro obranu - proti plošným odvodům se postavili koaliční i opoziční zákonodárci.

Ministerstvo proto podle členů výboru přišlo s náhradním řešením dobrovolných záloh.

Výcvik na tři měsíce

Mladí lidé, kteří by šli k odvodům dobrovolně a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců.

Stropnický uvedl, že ministerstvo výhrady na výboru očekávalo. Po několika diskusích se podle něj možný kompromis blíží původnímu návrhu jeho úřadu.

"Máme to projednáno a prodiskutováno v těch základních bodech tak, aby panovala jakási shoda," řekl.

Připravenost pro doby bez míru

Náčelník generálního štábu armády ČR Josef Bečvář uvedl, že odvody jsou pro armádu důležité pro posílení struktury, která musí být připravena i na jiné než mírové doby.

"My musíme mít odpověď na to, co nastane za stavu ohrožení státu a za válečného stavu," poznamenal.

Struktura podle něj sice je, ale jsou v ní obrovské díry. "A právě nějakou formou odvodů chceme tuto strukturu postupně doplňovat," dodal.

Armáda podle něj potřebuje zejména specialisty, například v oboru IT nebo medicíny.

Lidé s odvody souhlasí

Se znovuzavedením odbodů souhlasí téměř 70 procent Čechů a téměř dvě třetiny jsou pro obnovení povinné vojenské služby.

Na dotazy agentury Median, která průzkum za 60 000 korun zpracovala, odpovídalo celkem 1050 respondentů ve věku 15 až 60 let. Třetina z nich je rozhodně a dalších 36 procent spíše přesvědčeno, že by měly být zavedeny pravidelné odvody.

Proti se rozhodně staví 11 procent obyvatel, 20 procent je spíše proti.

Pro obnovení povinné základní vojenské služby je celkem 63 procent dotázaných, 37 je proti. Z průzkumu také vyplynulo, že si 64 procent lidí myslí, že by se ženy měly nějakou formou podílet na obraně státu, drtivá většina (86 procent) ale zároveň chce, aby byly případné odvody pro ženy jen dobrovolné.

Většina lidí (55 procent) by se také nebyla ochotna zúčastnit se tříměsíčního vojenského výcviku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy