Stropnický nechce plošné odvody, hledá alternativu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2015 15:38
Proti původnímu vládnímu návrhu na znovuzavedení povinných plošných odvodů se postavil sněmovní branný výbor, podle Stropnického by mohly být odvody například dobrovolné.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nemá v plánu zavést povinné plošné odvody pro muže a ženy.

Původní vládní návrh s takovou možností počítal, nyní se proti němu ale postavil sněmovní branný výbor. Stropnický proto nyní hledá alternativní řešení. Tím by mohly být dobrovolné odvody spojené s povinným vojenským výcvikem.

Ministerstvo obrany si také nechalo zpracovat průzkum, podle něj s odvody souhlasí téměř 70 procent Čechů a Češek.

"Pro plošné jsme nikdy nebyli"

"My bychom uvítali určitě selektivní. My jsme nikdy nebyli pro ty plošné, protože ta potřeba je konkrétní, je třeba konkrétních profesí a to pro nás bylo vždy určující," odpověděl Stropnický na otázku, jakou variantu by uvítal.

Poznamenal, že plošné odvody do původního návrhu doplnily další vládní úřady, které se obávaly, že by jinak mohlo být opatření posouzeno jako diskriminační.

"Já myslím, že jistá forma řekněme dobrovolnosti by mohla být řešením," uvedl ministr. Ve Sněmovně očekává dramatickou debatu.

"Pokud by prošla varianta dobrovolnosti, tak samozřejmě je to určitá sázka do loterie nebo je to otazník, jaká by byla reakce veřejnosti," podotkl také.

Informace o zdravotním stavu

Vláda původní návrh zdůvodňovala tím, že by jí pravidelné a plošné odvody osmnáctiletých umožnily získat objektivní přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení na obraně země.

K odvodům měli s některými výjimkami chodit od roku 2017 všichni, kterým v daném roce bude 18 let. Těch bývá podle statistik asi 100 000 ročně.

Návrh však narazil u poslanců sněmovního výboru pro obranu - proti plošným odvodům se postavili koaliční i opoziční zákonodárci.

Ministerstvo proto podle členů výboru přišlo s náhradním řešením dobrovolných záloh.

Výcvik na tři měsíce

Mladí lidé, kteří by šli k odvodům dobrovolně a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců.

Stropnický uvedl, že ministerstvo výhrady na výboru očekávalo. Po několika diskusích se podle něj možný kompromis blíží původnímu návrhu jeho úřadu.

"Máme to projednáno a prodiskutováno v těch základních bodech tak, aby panovala jakási shoda," řekl.

Připravenost pro doby bez míru

Náčelník generálního štábu armády ČR Josef Bečvář uvedl, že odvody jsou pro armádu důležité pro posílení struktury, která musí být připravena i na jiné než mírové doby.

"My musíme mít odpověď na to, co nastane za stavu ohrožení státu a za válečného stavu," poznamenal.

Struktura podle něj sice je, ale jsou v ní obrovské díry. "A právě nějakou formou odvodů chceme tuto strukturu postupně doplňovat," dodal.

Armáda podle něj potřebuje zejména specialisty, například v oboru IT nebo medicíny.

Lidé s odvody souhlasí

Se znovuzavedením odbodů souhlasí téměř 70 procent Čechů a téměř dvě třetiny jsou pro obnovení povinné vojenské služby.

Na dotazy agentury Median, která průzkum za 60 000 korun zpracovala, odpovídalo celkem 1050 respondentů ve věku 15 až 60 let. Třetina z nich je rozhodně a dalších 36 procent spíše přesvědčeno, že by měly být zavedeny pravidelné odvody.

Proti se rozhodně staví 11 procent obyvatel, 20 procent je spíše proti.

Pro obnovení povinné základní vojenské služby je celkem 63 procent dotázaných, 37 je proti. Z průzkumu také vyplynulo, že si 64 procent lidí myslí, že by se ženy měly nějakou formou podílet na obraně státu, drtivá většina (86 procent) ale zároveň chce, aby byly případné odvody pro ženy jen dobrovolné.

Většina lidí (55 procent) by se také nebyla ochotna zúčastnit se tříměsíčního vojenského výcviku.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy