Strana žen je v potížích. Soud jí pozastavil činnost

Tomáš Fránek
23. 1. 2008 14:10
Rovnost šancí měla nedostatky ve výroční zprávě
Předsedkyně Rovnosti šancí Zdenka Ulmanová.
Předsedkyně Rovnosti šancí Zdenka Ulmanová. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší správní soud pozastavil činnost politické straně Rovnost šancí, která nemá žádné členy, ale jenom členky - členskou základnu tvoří výhradně ženy.

Hlavním programem strany, která kandidovala i v posledních volbách do sněmovny, je obhajoba ženských práv. Se stranou spolupracují i známé režisérky Věra Chytilová či Olga Sommerová.

Pozastavení činnosti strany navrhla soudu vláda. Důvodem jsou nedostatky ve výroční finanční zprávě.

Zlomyslnost velkých

Předsedkyně strany Zdenka Ulmannová označila návrh na pozastavení činnosti za zlomyslnost a potměšilost parlamentních stran.

Strana bude usilovat o obnovu řízení. "Je to šikana parlamentních stran, aby neměly v politice konkurenci," řekla Ulmannová. Výtky k výroční zprávě podle ní byly malicherné.

Strana Rovnost šancí vznikla v roce 2005 a chce uzákonit 40procentní podíl žen na kandidátkách politických stran; uzákonit rodičovskou zodpovědnost otců; zavést systém kontroly, kde by podniky musely zveřejňovat ve výročních zprávách a na úřadech práce, jaký podíl jejich zaměstnanců tvoří ženy.

V parlamentních volbách v roce 2006 získala Rovnost šancí 0,2 procenta hlasů.

Na řadě jsou Sládkovi republikáni

Nejvyšší správní soud také rozpustil dvě menší strany, Pravou alternativu a Stranu přírodního zákona, a pozastavil činnost Akci za skutečnou demokracii a straně Chci svou šanci. Důvodem byly také nedostatky ve finančních zprávách.

U Nejvyššího správního soudu na rozhodnutí čeká ještě 13 návrhů na rozpuštění nebo pozastavení činnosti politických stran.

Mezi nimi jsou například návrhy směřující proti Republikánům Miroslava Sládka nebo Straně venkova - Spojeným občanským silám.

Strany a hnutí musejí podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Na jejich základě dostávají od státu příspěvek na činnost. Pokud strana zprávu nepředloží, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti.

Pokud se prohřešky opakují, lze navrhnout rozpuštění strany. Naopak pokud strana chyby napraví, může usilovat o obnovu řízení.

 

 

Právě se děje

Další zprávy