Stovky policistů a vrtulník. Kvůli oslavám 17. listopadu se sjedou do Prahy posily z krajů

ČTK ČTK
15. 11. 2016 12:47
Stovky policistů a možná i vrtulník budou ve čtvrtek 17. listopadu dohlížet na pořádek v ulicích Prahy. Důvodem jsou desítky chystaných demonstrací. Na pomoc pražským policistům přijedou i jejich kolegové z ostatních krajů. Doporučuje se také, aby lidé nechali raději auta doma a vyrazili metrem. Dopravní podnik počítá s jedinou uzavírkou na Národní třídě, kde se uskuteční akce Korzo.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha – Pražská policie nasadí kvůli shromážděním a demonstracím chystaným na 17. listopad v Praze stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. Novinářům to řekl ředitel pražských policistů Miloš Trojánek, z taktických důvodů počet neupřesnil. Desítek ohlášených akcí se zúčastní pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy. V Praze je podle magistrátu nyní nahlášeno asi 30 shromáždění nebo pochodů.

Hlavním úkolem policistů bude podle Trojánka to, aby v co největší míře zajistili veřejný pořádek. "Byli jsme nuceni požádat o posily další krajská ředitelství z celé republiky. Jde hlavně o posily pro antikonfliktní tým, který bude v počtu asi 77 policistů zajišťovat zdárný průběh jednotlivých shromáždění," řekl Trojánek. Dodal, že pokud bude příznivé počasí, nasadí policisté i vrtulník.

Podle Pavla Štefaňáka z pražského magistrátu je zatím nahlášeno 30 shromáždění, počet se ale ještě může měnit. "Zatím spíše ubývají, někteří svolavatelé berou ta svá oznámení zpět," řekl. Úředníci podle něj budou na demonstracích a shromážděních připraveni řešit případné konflikty se zákonem. "Magistrát letos vyčlenil nejvíc zaměstnanců v historii," dodal Štefaňák.

Dopravní podnik počítá s jedinou uzavírkou na Národní třídě, kde se uskuteční akce Korzo Národní s podtitulem Díky, že můžem, kterou pořádají studenti vysokých škol. Tramvajové linky budou v úseku Újezd–Lazarská po celý den odkloněny přes jiné trasy. Povrchovou dopravu na dalších místech bude dopravní podnik usměrňovat podle pokynů policistů. "Doporučuji obyvatelům a návštěvníkům Prahy využívat hlavně metro," upozornil zástupce dopravního podniku Miloš Trnka.

Kromě kulturních a studentských akcí se ve čtvrtek uskuteční také demonstrace. Na Hradčanském náměstí se například sejdou odpůrci populismu a politiky prezidenta Miloše Zemana – akci s názvem Nezapomínáme pořádá platforma Proti projevům nenávisti. Na náměstí Jana Palacha budou na akci Bloku proti islamizaci protestovat odpůrci migrace. "Už od brzkého rána bude omezen standardní chod města, hlavně v centru metropole," dodal Trojánek.

 

Právě se děje

Další zprávy