Stovky lidí doprovodily tři krále při průvodu metropolí, pochod má upozornit na tradiční sbírku

ČTK ČTK
5. 1. 2018 18:26
Tříkrálové průvod v pátek odpoledne prošel centrem Prahy v doprovodu stovek lidí. Touto tradiční akcí Arcidiecézní charita upozorňuje na Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR již osmnáctým rokem.
Tříkrálový průvod v Praze
Tříkrálový průvod v Praze | Foto: ČTK

Praha - Prahou odpoledne prošli tři králové na velbloudech. Průvod doprovodily stovky lidí. Kromě těch, kteří za králi přišli cíleně, průvod s velbloudy zaujal i kolemjdoucí zahraniční turisty, kteří se se třemi králi čile fotili.

Touto tradiční akcí Arcidiecézní charita Praha upozorňuje na Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR již osmnáctým rokem. Výtěžek ze sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným.

V 15:00 hodin pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka udělil koledníkům požehnání v zaplněném kostele svatého Tomáše na Malé Straně. Pro požehnání si přišlo hned několik skupinek tří králů, které budou v následujících dnech procházet ulicemi a vybírat finanční příspěvky. Dlouhý průvod se pak vydal z Malostranského náměstí přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde králové předali dary představitelům svaté rodiny.

Kardinál Dominik Duka pronesl poselství k lidem, ve kterém jim připomenul smysl sbírky a pomoci druhým. Mimo jiné přiblížil projekty, na které bude určena část letošního výtěžku. Peníze poputují na materiální a potravinovou pomoc nejchudším, azylový dům pro maminky s dětmi v tísni v Brandýse nad Labem a na vybudování komunitního centra Farní Charity ve Vlašimi.

Sbírka pomáhá i za hranicemi České republiky až v africké Ugandě. Část peněz je určena na zdejší nemocnici, kde je velká porodnice. "V samotné Ugandě patří k velmi významným a dobrým okresním nemocnicím," řekl kardinál Duka. Na tomto projektu spolupracuje i české ministerstvo zahraničí a Slovenská republika.

"Tříkrálová sbírka se jaksi zrodila s příchodem svobody a především také, když se ukázalo, že nestačí jenom státní sociální pomoc, ale že je zapotřebí skutečně otevřít oči a srdce a pomáhat potřebným," dodal kardinál.

Výtěžek pomáhá přímo v regionu

Program zakončila koleda Narodil se Kristus Pán, po které následovala Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V neděli 7. ledna od 18:00 Česká televize odvysílá Tříkrálový koncert z Městského divadla v Brně.

Většina výtěžku, 65 procent, pomáhá přímo v tom regionu, kde byl vykoledován. Desetina výnosu je určena také na humanitární pomoc do zahraničí. Diecézní projekty podpoří 15 procent výtěžku. V Tříkrálové sbírce jsou lidé, kteří peníze darují, každý rok štědřejší. Loni celkový výtěžek Tříkrálové sbírky poprvé překročil 100 milionů korun. Od roku 2000 lidé v Tříkrálových sbírkách přispěli více než 1,13 miliardy korun.

Koledníci začali vybírat příspěvky na Nový rok, v ulicích je bude možné potkat do 14. ledna. Loni obcházelo města více než 60 000 koledníků. Dárci mohou přispět také zasláním dárcovské textové zprávy DMS KOLEDA 30 na číslo 87777. Pošlou tak 30 korun. Peníze je možné poukázat i na účet 66008822/0800 s variabilním symbolem 777.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy