Stovky lidí doprovodily tři krále při průvodu metropolí, pochod má upozornit na tradiční sbírku

ČTK ČTK
5. 1. 2018 18:26
Tříkrálové průvod v pátek odpoledne prošel centrem Prahy v doprovodu stovek lidí. Touto tradiční akcí Arcidiecézní charita upozorňuje na Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR již osmnáctým rokem.
Tříkrálový průvod v Praze
Tříkrálový průvod v Praze | Foto: ČTK

Praha - Prahou odpoledne prošli tři králové na velbloudech. Průvod doprovodily stovky lidí. Kromě těch, kteří za králi přišli cíleně, průvod s velbloudy zaujal i kolemjdoucí zahraniční turisty, kteří se se třemi králi čile fotili.

Touto tradiční akcí Arcidiecézní charita Praha upozorňuje na Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR již osmnáctým rokem. Výtěžek ze sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným.

V 15:00 hodin pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka udělil koledníkům požehnání v zaplněném kostele svatého Tomáše na Malé Straně. Pro požehnání si přišlo hned několik skupinek tří králů, které budou v následujících dnech procházet ulicemi a vybírat finanční příspěvky. Dlouhý průvod se pak vydal z Malostranského náměstí přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde králové předali dary představitelům svaté rodiny.

Kardinál Dominik Duka pronesl poselství k lidem, ve kterém jim připomenul smysl sbírky a pomoci druhým. Mimo jiné přiblížil projekty, na které bude určena část letošního výtěžku. Peníze poputují na materiální a potravinovou pomoc nejchudším, azylový dům pro maminky s dětmi v tísni v Brandýse nad Labem a na vybudování komunitního centra Farní Charity ve Vlašimi.

Sbírka pomáhá i za hranicemi České republiky až v africké Ugandě. Část peněz je určena na zdejší nemocnici, kde je velká porodnice. "V samotné Ugandě patří k velmi významným a dobrým okresním nemocnicím," řekl kardinál Duka. Na tomto projektu spolupracuje i české ministerstvo zahraničí a Slovenská republika.

"Tříkrálová sbírka se jaksi zrodila s příchodem svobody a především také, když se ukázalo, že nestačí jenom státní sociální pomoc, ale že je zapotřebí skutečně otevřít oči a srdce a pomáhat potřebným," dodal kardinál.

Výtěžek pomáhá přímo v regionu

Program zakončila koleda Narodil se Kristus Pán, po které následovala Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V neděli 7. ledna od 18:00 Česká televize odvysílá Tříkrálový koncert z Městského divadla v Brně.

Většina výtěžku, 65 procent, pomáhá přímo v tom regionu, kde byl vykoledován. Desetina výnosu je určena také na humanitární pomoc do zahraničí. Diecézní projekty podpoří 15 procent výtěžku. V Tříkrálové sbírce jsou lidé, kteří peníze darují, každý rok štědřejší. Loni celkový výtěžek Tříkrálové sbírky poprvé překročil 100 milionů korun. Od roku 2000 lidé v Tříkrálových sbírkách přispěli více než 1,13 miliardy korun.

Koledníci začali vybírat příspěvky na Nový rok, v ulicích je bude možné potkat do 14. ledna. Loni obcházelo města více než 60 000 koledníků. Dárci mohou přispět také zasláním dárcovské textové zprávy DMS KOLEDA 30 na číslo 87777. Pošlou tak 30 korun. Peníze je možné poukázat i na účet 66008822/0800 s variabilním symbolem 777.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy