Stovky lidí doprovodily tři krále při průvodu metropolí, pochod má upozornit na tradiční sbírku

ČTK ČTK
5. 1. 2018 18:26
Tříkrálové průvod v pátek odpoledne prošel centrem Prahy v doprovodu stovek lidí. Touto tradiční akcí Arcidiecézní charita upozorňuje na Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR již osmnáctým rokem.
Tříkrálový průvod v Praze
Tříkrálový průvod v Praze | Foto: ČTK

Praha - Prahou odpoledne prošli tři králové na velbloudech. Průvod doprovodily stovky lidí. Kromě těch, kteří za králi přišli cíleně, průvod s velbloudy zaujal i kolemjdoucí zahraniční turisty, kteří se se třemi králi čile fotili.

Touto tradiční akcí Arcidiecézní charita Praha upozorňuje na Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR již osmnáctým rokem. Výtěžek ze sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným.

V 15:00 hodin pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka udělil koledníkům požehnání v zaplněném kostele svatého Tomáše na Malé Straně. Pro požehnání si přišlo hned několik skupinek tří králů, které budou v následujících dnech procházet ulicemi a vybírat finanční příspěvky. Dlouhý průvod se pak vydal z Malostranského náměstí přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde králové předali dary představitelům svaté rodiny.

Kardinál Dominik Duka pronesl poselství k lidem, ve kterém jim připomenul smysl sbírky a pomoci druhým. Mimo jiné přiblížil projekty, na které bude určena část letošního výtěžku. Peníze poputují na materiální a potravinovou pomoc nejchudším, azylový dům pro maminky s dětmi v tísni v Brandýse nad Labem a na vybudování komunitního centra Farní Charity ve Vlašimi.

Sbírka pomáhá i za hranicemi České republiky až v africké Ugandě. Část peněz je určena na zdejší nemocnici, kde je velká porodnice. "V samotné Ugandě patří k velmi významným a dobrým okresním nemocnicím," řekl kardinál Duka. Na tomto projektu spolupracuje i české ministerstvo zahraničí a Slovenská republika.

"Tříkrálová sbírka se jaksi zrodila s příchodem svobody a především také, když se ukázalo, že nestačí jenom státní sociální pomoc, ale že je zapotřebí skutečně otevřít oči a srdce a pomáhat potřebným," dodal kardinál.

Výtěžek pomáhá přímo v regionu

Program zakončila koleda Narodil se Kristus Pán, po které následovala Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V neděli 7. ledna od 18:00 Česká televize odvysílá Tříkrálový koncert z Městského divadla v Brně.

Většina výtěžku, 65 procent, pomáhá přímo v tom regionu, kde byl vykoledován. Desetina výnosu je určena také na humanitární pomoc do zahraničí. Diecézní projekty podpoří 15 procent výtěžku. V Tříkrálové sbírce jsou lidé, kteří peníze darují, každý rok štědřejší. Loni celkový výtěžek Tříkrálové sbírky poprvé překročil 100 milionů korun. Od roku 2000 lidé v Tříkrálových sbírkách přispěli více než 1,13 miliardy korun.

Koledníci začali vybírat příspěvky na Nový rok, v ulicích je bude možné potkat do 14. ledna. Loni obcházelo města více než 60 000 koledníků. Dárci mohou přispět také zasláním dárcovské textové zprávy DMS KOLEDA 30 na číslo 87777. Pošlou tak 30 korun. Peníze je možné poukázat i na účet 66008822/0800 s variabilním symbolem 777.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy