reklama
 
 

Stávku zahájily nemocnice. Nepracuje polovina lékařů

24. 6. 2008 8:44
Lékaři ošetřují jen akutní případy

Praha - Prvními Čechy, kteří pocítili důsledky dnešní stávky - největší od roku 1989 - jsou pacienti v nemocnicích.

Lékaři všech fakultních nemocnic vstoupili do stávky s úderem šesté hodiny ranní. Stávkuje se ve většině velkých nemocnic, odbory odhadují, že ve stávce je polovina lékařů a sester.

Jejich zapojení do stávky se v jednotlivých nemocnicích liší. Všichni se však shodují na jednom: Pacienti nebudou ohroženi.

„Veřejnost byla o stávce z médií dobře informována, takže k žádným incidentům nedochází," uvedla mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

To potvrzuje i mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant: „Do nemocnice přichází podstatně méně pacientů."

Zatímco v Olomouci lékaři objednané pacienty přeobjednávali, Thomayerova nemocnice předem domluvené zákroky provádí. Stávka zde má podobu víkendového provozu. „Pacienti budou jen déle čekat," říká Štanclová.

V plzeňské fakultní nemocnici se podle mluvčí Renaty Jenčíkové stávka pacientů dotkne jen výjimečně. „Stávkuje nejvýše jedna třetina zaměstnanců. Jejich účast ve stávce je různá," říká mluvčí, podle níž třeba na jedné z klinik stávkuje jen jedna zdravotní sestra.

Ve vinohradské nemocnici zaplatí pacientům lékaři

Netradičně protest pojal Lékařský odborový klub ve vinohradské nemocnici, který uspořádal happening, při němž budou lékaři platit pacientům, kteří se nechají ošetřit.

Lékaři udělají zdarma základní vyšetření - například změří krevní tlak - a k vyšetření přidají napodobeninu bankovky v hodnotě 30 Julínků.

Lékaři však zároveň stávkují. Předseda vinohradských odborů Miloš Voleman v České televizi řekl, že způsob je v jednotlivých částech nemocnice odlišný. Například oddělení chirurgie a ORL pracují pouze ve víkendovém režimu, ještě mírněji je podle něho omezen provoz na anestezii a resuscitaci, onkologické oddělení se pak přidalo ke stávce pouze manifestačně.

Volmann také uvedl, že nikomu z pacientů nehrozí, že by nebyl kvůli stávce ošetřen.

Odbory přesto vyzvaly pacienty, aby dnes  - pokud to není nezbytně nutné - k lékaři nechodili.

Dráhy se zastaví až odpoledne. Už teď jsou ale problémy

Lékaři vyjádří souhlas se stávkou i na demonstracích v areálech nemocnic. Například v Thomayerově nemocnici se lékaři mezi jednou a druhou hodinou odpolední shromáždí před jídelnou. Podle mluvčí se ale nebude jednat o žádnou demonstraci nebo happening.

V téže době se ke stávce připojí zaměstnanci drah či městských dopravců. Vlaky by měly zastavit na 75 minut. Přesto již nyní hlásí zpravodajka Aktuálně.cz z Olomouce značné problémy. „Skoro všechny vlaky tu mají zpoždění minimálně deset minut, dráhy jako důvod hlásí provozní potíže," uvedla zpravodajka Martina Macková.

Podle ní je na nádraží hodně lidí, protože se nejspíš rozhodli využít služeb Českých drah dříve, než po obědě stávka začne.

Čtěte více:
Životní úroveň neroste. Je to důvod ke stávce?
Strojvůdci zastaví v úterý na hodinu a čtvrt vlaky
Doprava v Praze nezkolabuje, metro během stávky pojede

autor: Red Dom | 24. 6. 2008 8:44

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama