Státní zástupce obžaloval tři lidi kvůli privatizaci OKD

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2014 14:34
Stát měl kvůli nepravdivému posudku přijít o 5,7 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NWR

Praha  Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na tři lidi v souvislosti s privatizací Ostravsko-karvinských dolů (OKD). Jednoho z podezřelých viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku a zbylé dva z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Svým jednáním podle obžaloby způsobili státu škodu za více než 5,7 miliardy korun. Na webu zastupitelství to uvedl státní zástupce Tomáš Černý.

Podle dřívějších informací je jedním z podezřelých v kauze znalec, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a obviněni byli i dva bývalí místopředsedové fondu.

Fond národního majetku měl ve společnosti OKD zhruba 46procentní podíl. Média už dříve uvedla, že znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun.

Fond následně podíl prodal za 4,1 miliardy. Muž ale podle protikorupční policie při svém hodnocení zcela pominul některé složky majetku dolů. Doucha s obviněním nesouhlasí.

Podle deníku Právo dalšími dvěma obviněnými v kauze byli Pavel Kuta a Jan Škurka, kteří údajně připravovali smlouvu o prodeji státního podílu firmě Karbon Invest, přičemž vycházeli z Douchova znaleckého posudku.

Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Upozornění vydavatele: OKD patří do skupiny NWR, jejímž spoluvlastníkem je Zdeněk Bakala. Ten vlastní společnost Economia, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy