Babiš obvinil Sobotku z podílu na nevýhodném prodeji OKD

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2014 18:29
Sobotka trvá na tom, že podíl v OKD prodal za tržní cenu. V listopadu 2005 ale začala Evropská komise privatizaci vyšetřovat kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká.
Premiér a někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka se současným ministrem financí Andrejem babišem.
Premiér a někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka se současným ministrem financí Andrejem babišem. | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka trvá na tom, že stát v roce 2004, kdy byl ministrem financí, prodal podíl v důlní společnosti OKD za tržní cenu. Sdělil to v reakci na informace deníku Mladá fronta Dnes, podle nichž byla pravděpodobně skutečná hodnota OKD v době prodeje výrazně vyšší.

Podle současného ministra financí Andreje Babiše i části opozice stát důlní firmu před lety prodal nevýhodně a Sobotka za to jako tehdejší ministr financí nese spoluodpovědnost. Premiér to však odmítá.

"Stát v roce 2004 prodal minoritní akciový podíl v OKD za tržní cenu, nad cenu, kterou stanovil posudek, a také nad cenu, kterou stanovil ve svém stanovisku ÚOHS," napsal Sobotka ČTK.

Babiš na dotaz ČTK, zda Sobotka nese za zřejmě nevýhodný prodej OKD odpovědnost, uvedl: "Samozřejmě, že za to nese zodpovědnost. O to víc nerozumím tomu, že se snaží do soukromé OKD majitelům nalít další státní miliardu."

Posudek stanovil cenu na 10,3 miliard korun

Stát v roce 2004 prodal 45,88 procenta akcií firmy za 4,1 miliardy korun. Původně přitom vláda schválila prodej za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun.

V listopadu 2005 ale podle MfD začala Evropská komise privatizaci vyšetřovat kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla přitom Evropská komise a posléze i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy přibližně 2,5krát více, než byla cena prodejní.

Pokud by byla nižší než tržní a Evropská komise rozhodla, že šlo o nedovolenou veřejnou podporu, mohla by vláda buď odstoupit, nebo přimět kupce, aby za doly doplatil miliony. Kupcem byl Karbon Invest Zdeňka Bakaly.

Sobotka jako ministr financí zaslal do Bruselu dopis, v němž na základě analýzy zmiňované právní kanceláře tvrdí, že prodejní cena OKD ve výši 4,1 miliardy korun byla v pořádku.

Dopis Komisi podepsal Janota

Sobotka tvrdí, že ačkoliv dokument putoval na Evropskou komisi pod hlavičkou s jeho jménem, on sám ho nepodepsal. Měl tak učinit tehdejší náměstek Eduard Janota, který před třemi lety zemřel.

V roli premiéra nyní Sobotka podporuje miliardovou státní podporu pro tuto těžební společnost, která by měla dceřiné firmě NWR kompenzovat náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Ve středu přitom ministr financí jeho koaliční vlády Andrej Babiš (ANO) znovu kritizoval 'podivnou' privatizaci, při níž bylo 'plno majetku' dáno zdarma.

"Za majoritní podíl v OKD, který včetně podnikových bytů nechaly před rokem 1998 divoce zprivatizovat pravicové vlády, stát nedostal ani korunu. O tomto faktu se zcela účelově nemluví," podotkl také ve čtvrtek Sobotka.

Babiš: Další státní miliarda pro OKD?

OKD se po propadu cen uhlí potýká s ekonomickými problémy, reaguje na ně mimo jiné plánem na postupný útlum Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, kde je už tak vysoká nezaměstnanost.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se Sobotkovou podporou navrhuje, aby stát nesl náklady na útlum dolu ve výši 1,1 miliardy korun. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole o dva roky déle, než plánovalo, tedy do konce roku 2016.

Podle Babiše by to bylo v rozporu s privatizační smlouvou a navíc není záruka, že někdo další nepřijde s podobným požadavkem.

Plán ČSSD má udržet dva tisíce pracovních míst i dalších šest tisíc v navazujících profesích.

Následující tři roky by ztrátu dolu hradila OKD a od roku 2017 by se na odstupném pro propouštěné horníky podílel státní rozpočet.

Mládek řekl, že přijal za svůj návrh svého předchůdce Jiřího Ciencialy. Memorandum o státní podpoře loni podepsali představitelé OKD, Moravskoslezského kraje a tehdejší vlády Jiřího Rusnoka. Podle Mládka státní podpora nevyřeší problémy regionu, ale poskytne více času pro řešení. Tím má být získávání dalších investic.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní společnost Economia, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy