Rozpočet bude mít ke konci července přebytek až 75 miliard, slibuje Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2016 19:06
Státní rozpočet bude na konci července v přebytku 73 až 75 miliard korun, informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Loni byl ve stejné době státní rozpočet v přebytku 25,7 miliardy korun. Podle vicepremiéra bude letošní výsledek za toto období rekordem. Meziroční zlepšení rozpočtu Babiš připisuje lepšímu výběru peněz do veřejných rozpočtů, proti loňsku se podle něj vybralo o 33 miliard korun víc.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Lány - Ke konci července bude státní rozpočet v přebytku 73 až 75 miliard korun, řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO) v Lánech, kde se zúčastnil schůzky odborné skupiny prezidenta Miloše Zemana o státním rozpočtu.

Podle Babiše je to rekord za toto období. Loni byl ve stejné době státní rozpočet v přebytku 25,7 miliardy korun. Oficiální výsledky rozpočtu ministerstvo financí oznámí v pondělí.

"V historii naší země ještě nikdy takový přebytek ke konci července nebyl," uvedl Babiš. Meziroční zlepšení rozpočtu připisuje lepšímu výběru peněz do veřejných rozpočtů, proti loňsku se podle něj vybralo o 33 miliard korun víc. Z toho deset miliard připadá na daň z přidané hodnoty, kde za zvýšením stojí zavedení kontrolního hlášení, uvedl Babiš.

Připomněl, že jednotliví ministři mají na letošní státní rozpočet doplňkové požadavky celkem za deset miliard korun. "Tím, že jsme uspořili ve státním dluhu sedm miliard, tak se samozřejmě budeme snažit těm resortům vyhovět," řekl ministr financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

Na dnešní lánské schůzce, na kterou kromě Babiše dorazili například i bývalý premiér Jan Fischer, guvernér České národní banky Jiří Rusnok nebo prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, se řešila i výše schodku a jeho snižování. Babiš upozornil na to, že jedna věc je zákon o státním rozpočtu, který určuje deficit, a druhá věc je plnění rozpočtu, díky němuž se schodek snižuje. Potvrdil, že Zeman navštíví jednání vlády, až bude mít na programu hlasování o rozpočtu.

Prezident se podle Babiše kriticky vyjádřil k výši investic. Babiš v této souvislosti připomněl, že rok 2015 byl rekordní díky čerpání evropských peněz. Zeman by si podle něj přál více peněz na památky.

Kritika Chovance

Babiš (ANO) opět kritizoval požadavek svého vládního kolegy Milana Chovance (ČSSD), který chce pro svůj resort tři miliardy korun navíc na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu. Podle Babiše by se proti terorismu mělo bojovat přes tajné služby, ne navýšením počtu policistů v ulicích. 

Babiš už dříve uvedl, že vnitro má ve svém rozpočtu rezervy a že by uvítal, kdyby ministři sociální demokracie uvažovali i o úsporách. Dnes znovu připomněl, že ministr vnitra dostal 1,38 miliardy korun na migraci a tyto prostředky podle Babiše čerpá minimálně - využil podle něj jenom 340 milionů korun. Vicepremiér poukázal i na to, že je v resortu vnitra neobsazených asi 2900 míst, z toho 2300 pro policisty.

"Já to spíš považuji za takové nějaké populistické prohlášení, protože si nemyslím, že když zvětšíme počet policistů v ulicích, že tím budeme bojovat proti terorismu. Já myslím, že proti terorismu se má bojovat přes rozvědky, přes tajné služby, infiltrací do prostředí, kde teoreticky by mohl vzniknout někdo, který by tady chtěl páchat teroristické činy. Ty komunity jsou známé," prohlásil Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy