Stát zvažuje prodej pankrácké věznice

tsc
7. 11. 2007 9:35
Nová věznice by mohla vyrůst v pohraničí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vězení s více než stoletou historií, v němž popravili nacistické zločince, zpečetili osud Milady Horákové a před revolucí věznili Václava Havla, se možná bude stěhovat. Informovala o tom Mf Dnes.

Praha se od konce 19. století rozrostla, a tak se věznice dostala z okraje metropole do širšího centra, kde parcely patří k nejcennějším ve městě, cena těch pod areálem věznice se podle listu pohybuje v řádech miliard.

Nápravné zařízení s kapacitou 900 lidí navíc vyžaduje modernizaci. "Analýza, z níž bude jasné, zda vězení opravit, nebo prodat, bude hotová do konce roku. Pak padne rozhodnutí, co s věznicí dál," řekl deníku ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Nové zařízení by patrně vyrostlo někde v příhraničí, kde je vyšší nezaměstnanost, neboť sehnat zájemce o práci dozorců je obtížné. "Čekáme, že v regionech s vyšší nezaměstnaností by ten problém nebyl tak velký," řekl generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula.

Zatím však není jasné, co by se stalo s památníkem věnovaným politickým vězňům. "Pankrácká věznice má svou historickou hodnotu," dodal Kula.

Existuje i možnost, že by investor koupil s areálem i přilehlou budovu vrchního soudu, ta je ale zapsána na seznamu památek. Podle informací listu má o pozemky zájem jedna z velkých stavebních firem blízká ODS.

"Ještě ani nejsme rozhodnuti, jestli areál prodáme, proto nemůže být ani řeč o tom, kdo by ho koupil. Myslím, že bychom ho stejně prodali za nejvyšší nabídku," komentoval pro Mf Dnes Pospíšil.

 

Právě se děje

Další zprávy