Stát vyplatí exposlancům ODS 1,9 milionů a ještě se omluví

Radek Nohl Mikuláš Klang Radek Nohl, Mikuláš Klang
Aktualizováno 27. 3. 2015 19:22
Ministerstvo spravedlnosti se nakonec dohodlo na smíru s exposlanci ODS Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem.
Rebelové v ODS z kauzy "trafiky" se dočkali.
Rebelové v ODS z kauzy "trafiky" se dočkali. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát se dohodl na smíru s exposlanci ODS Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem. Trojici za obvinění v kauze takzvaných trafik a za to, že skončila na měsíc ve vazbě, vyplatí dohromady téměř 1,9 milionu korun.

Ministerstvo spravedlnosti se také trojici omluví. "Považuji to za kompromis. Za to, že se stát omluví, požaduji jen část za náklady řízení," řekl Aktuálně.cz Marek Šnajdr.

"Jsem spokojen. Pro mě je klíčovou částí této dohody omluva České republiky za nezákonný postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," prohlásil pro deník Aktuálně.cz Tluchoř.

Státní zástupce Pavel Komár, který případ dozoroval, se k domluvě vyjádřil velmi stroze. "Nebyli jsme účastni této dohody, nepřísluší nám tedy se k ní vyjadřovat," vzkázal serveru.

Podle Jiřího Hovorky z tiskového oddělení ministerstva byla dohoda s exposlanci podepsána v pátek. "Po nabytí právní moci soudního smíru vyplatí ministerstvo spravedlnosti bývalým poslancům pouze část nákladů obhajoby a náhradu ušlého výdělku a zadostiučinění za omezení osobní svobody během pobytu ve vazbě," uvedl Hovorka.

Marek Šnajdr tak obdrží celkem 524 500 korun, Ivan Fuksa 847 502 korun a Petr Tluchoř 507 489 korun. Původně přitom exposlanci ODS požadovali po státu celkově více než 9,4 milionu korun.

A tím to končí? diví se šéf ODS

Podle předsedy ODS Petra Fialy vyvolává rozhodnutí o odškodnění a omluvě mnoho otázek. "A tím to končí? Děje se 'chyba' zasahující do života občanů i v jiných případech? Nestaly se i jiné 'chyby' při pádu Nečasovy vlády? A kdo nese odpovědnost za tuto 'chybu' státu, která je tak jednoznačná, že se ministerstvo spravedlnosti omlouvá a vyplácí odškodné?" napsal Fiala ve vyjádření zaslaném ČTK.

"Tyto otázky musíme klást v zájmu právního státu a ochrany všech občanů před zneužitím moci ze strany státu," dodal.

Údajné trafiky vedly k pádu vlády

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa byli hlavními aktéry kauzy údajného uplácení, která nakonec přispěla k pádu vlády Petra Nečase. Trojice totiž v prosinci 2012 kritizovala vládní daňový balíček, s nímž Nečas spojil důvěru svého kabinetu, za což si vysloužila označení "rebelové".

Před hlasováním o balíčku se tehdejší poslanci za ODS vzdali mandátu, díky čemuž daňové změny prošly. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci za to dostali nabídku funkcí ve firmách s účastí státu, což žalobci vyhodnotili jako korupci.

Policie je zatkla spolu s dalšími při zátahu v červnu 2013 a soud je poslal do vazby. Z té byli propuštěni o měsíc později, po rozhodnutí Nejvyššího soudu.

"Za projev učiněný v Poslanecké sněmovně je namístě pokládat i jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností, a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic. Jde tak stručně řečeno o vyjádření postojů v rámci politické soutěže," konstatoval NS ve svém verdiktu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy