Stát vyhlásil válku bolševníku. Zemědělci ho musí ničit

Pavel Baroch
19. 7. 2009 11:15
Pokud sedláci neuposlechnou, přijdou o dotace
Bolševník zaplevelil celou republiku
Bolševník zaplevelil celou republiku | Foto: Wikmedia Commons

Praha - Stát chce mnohem radikálněji postupovat proti bolševníku a dalším nepůvodním druhům, které z přírody vytlačují české rostliny a živočichy.

Chce, aby se do boje proti nejagresivnějším druhům zapojili i zemědělci, kteří by museli na svých pozemcích zajistit likvidaci nejagresivnějších druhů. Kromě bolševníku velkolepého jde ještě o netýkavku žlaznatou a o křídlatky.

Pokud by to sedláci nesplnili, mohli by přijít o část státních dotací. Nové opatření o likvidaci nepůvodních druhů je součástí návrhu nových závazných pravidel, která připravuje ministerstvo zemědělství. Pokud je schválí i vláda, začnou platit od příštího roku.

Vážná hrozba pro evropskou druhovou rozmanitost

Standardy Dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) vycházejí z nové legislativy Evropské unie, která nepůvodní živočišné a rostlinné druhy považuje za vážný problém.

Eurokomisař Stavros Dimas
Eurokomisař Stavros Dimas | Foto: Ludvík Hradilek

"Invazivní druhy jsou vážnou hrozbou pro biodiverzitu. Zastavit omezování biologické rozmanitosti v Evropské unii není možné, pokud se nepustíme do boje proti těmto nevítaným návštěvníkům," připomněl nedávno eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

V Evropě žije v současnosti podle unijního projektu DAISE bezmála jedenáct tisíc nepůvodních druhů, přičemž deset až patnáct procent z nich působí vážné problémy.

V Česku mezi ně patří i tři druhy rostlin, které ministerstvo zemědělství zařadilo na seznam nežádoucích druhů.

"Velmi rychle se šíří, těžko se proti nim bojuje," řekl Aktuálně.cz ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo, který je spoluautorem obsáhlé publikace Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky. Kniha popisuje bezmála pět set nepůvodních druhů.

Jak se šíří bolševník

  • Původně rostl na západní části Kavkazu
  • Pravděpodobně v roce 1862 byl jako ozdobná rostlina dovezen do Lázní Kynžvart v západních Čechách
  • Odtud se rozšířil do volné přírody, jedna rostlina vytvoří až okolo 25 tisíc semen ročně
  • Lidem může způsobit popáleniny
  • Vyskytuje se v celé republice, nejvíce v západních Čechách
  • Rozšířil se i v dalších zemích Evropy, například v Británii, Skandinávii, Německu, Francii či Slovensku

Těžká práce pro zemědělce

Petr Stýblo ze svazu ochránců přírody aktivitu ministerstva zemědělství uvítal.

"Je to stoprocentně dobře, protože stát roli invazivních druhů zatím hodně podceňuje," tvrdí Stýblo. Dodal, že bolševník a další nejagresivnější nepůvodní rostliny dokážou ve svém okolí zlikvidovat vše živé.

"Všechny původní rostliny a na ně navázané živočichy vytlačí pryč," řekl Aktuálně.cz Stýblo. Uvedl, že pro zemědělce nebude boj s nepůvodními druhy jednoduchý. "Bude to vyžadovat velké investice," poznamenal Stýblo.

Milan Kouřil z odboru správné zemědělské praxe ministerstva zemědělství uvedl, že se jeho úřad obrátil na ministerstvo životního prostředí pro doporučení, jaké jsou nejlepší způsoby likvidace těchto druhů.

"Je nám jasné, že úplně se zbavit nepůvodních druhů nejde," řekl Aktuálně.cz Kouřil. V případě bolševníku budou muset zemědělci zajistit, aby jejich výška nepřekročila 70 centimetrů.

Boj s vetřelci vyjde na miliardy euro

Podle odhadů Evropské komise stojí boj proti invazivním druhům, které mohou narušovat přírodní rovnováhu a ohrožovat i zdraví lidí, minimálně 12 miliard eur, tedy asi 310 miliard korun.

Brusel předpokládá, že do příštího roku vypracuje společnou strategii pro boj s nepůvodními druhy.

 

Právě se děje

Další zprávy