Stát uspěl ve sporu s Diag. Exekuce ve Francii nebude

Radek Nohl Radek Nohl
22. 11. 2012 9:25
Francouzský soud dal v nekončící právní bitvě za pravdu ministerstvu zdravotnictví

Praha - Ve sporu mezi státem a společností Diag Human došlo k významnému verdiktu.

Francouzský soud se podle informací Aktuálně.cz postavil v právní bitvě na stranu ministerstva zdravotnictví a rozhodl, že firma nemá na exekuci českého majetku nárok. A rozhodčí nález tak podle něj není vykonatelný.  

"Soud nám dal za pravdu. De facto tím exekuce ve Francii končí," řekl Aktuálně.cz ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Ministerstvo následně informaci potvrdilo i na svých webových stránkách. Podle vyjádření úřadu musí Diag Human uhradit i výlohy soudního řízení ve výši 20 tisíc euro (zhruba 500 tisíc korun).

"Proti rozhodnutí bude podána kasační žaloba k nejvyššímu soudu, pro niž, máme zato, existují dobré důvody," řekl Aktuálně.cz advokát Diag Human Jan Kalvoda.

Tento spor začal v létě roku 2011, kdy se pařížský soud prvního stupně přiklonil na stranu Diag Human a nařídil exekuci na český majetek ve Francii. Ministerstvo se ale poté odvolalo.

"Právní názor ČR byl nyní plně akceptován francouzským odvolacím soudem a byla potvrzena správnost postupu státu," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Dokument: Šťáva je šéfem správní rady

Kromě Česka se stát soudí s firmou i v dalších zemích. Na konci července ministerstvo oznámilo, že Diag stáhl návrh na exekuci českého majetku v USA.

Advokát Diag Human Jan Kalvoda to následně v prohlášení vysvětloval tím, že všechny kroky právníků jsou nyní vedeny k tomu, aby se řízení urychlilo.

Josef Šťáva.
Josef Šťáva. | Foto: ČTK

Deník Insider na konci června upozornil na to, že podnikatel Josef Šťáva, jenž společnost zakládal, se podle dokumentů aktivně angažoval ve firmě Diag Human dlouho poté, co se údajně všech vazeb na firmu zbavil.

V dokumentech z obchodního rejstříku v Lichtenštejnsku, kde společnost oficiálně sídlí, se uvádí, že je Šťáva šéfem správní rady Diag Human.

Rozhodci v roce 2008 přiznali Diagu náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun.

Jenže zatímco tato firma tvrdí, že spor skončil a peníze jí patří, ministerstvo a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových říkají, že arbitráž stále pokračuje.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu Diag Human pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy