Stát se musí řídit jako firma, tvrdí miliardář Babiš

Jan Němec Jan Němec
27. 10. 2012 15:10
Kandidaturu do sněmovny zvažuje, protože nehodlá poslouchat ty "kecy, žvásty a urážení"
Budu lídrem, kandidovat moc nechci.
Budu lídrem, kandidovat moc nechci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Andrej Babiš ještě neví, zda bude za své hnutí ANO 2011 kandidovat v příštích volbách do sněmovny.

"Budu lídrem, chodit po mítincích," říká a vzápětí vysvětluje, proč si rozmýšlí své případné angažmá ve sněmovně: "Myslíte si, že bych tam já byl celý den? Toto poslouchat, ty kecy, žvásty, to urážení? Já jsem manažer."

Slovo manažer je v jeho případě klíčové: podle něj mají být ve sněmovně politici a ve vládě manažeři. Ministr pro něj není politická funkce: "V žádném případě!"

Od toho se odvíjí i Babišova představa, že stát by se měl řídit jako firma: "Jednoznačně. Česká republika je firma, která má deset milionů akcionářů."

A.cz: Budete vy sám kandidovat v příštích sněmovních volbách?

To je samozřejmě taky debata, která se vyvíjí. Teď jsem lídr. Já mám lidem co nabídnout, já jsem tady něco udělal za dvacet let. Naposledy tady hřiště za osm milionů. To všechno po mně zůstane, po těch politicích nezůstane ani h***o, nic, jen kecy. Takže můžu lidem říct: nebudu lhát, nebudu krást a budu pro vás pracovat.

A.cz: Takže půjdete do voleb?

Jasně, budu lídr do voleb.

A.cz: Budete mít dost kandidátů do sněmovních voleb?

Já nevím, ale určitě ano.

A.cz: Počkejte: nevíte - a určitě ano?

Budeme mít. Jasně, že budeme mít dost kandidátů. Postavíme plnou kandidátku.

Ještě nevím, jestli budu kandidovat

A.cz: V každém kraji?

Samozřejmě.

ANO 2011 v senátních volbách propadlo.
ANO 2011 v senátních volbách propadlo. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: V jakém kraji byste chtěl kandidovat vy - v Praze?

Ale já nevím, jestli budu kandidovat.

A.cz: Před chvílí jste říkal, že budete...

Já jsem lídr hnutí. Budu chodit po mítincích, budu to hnutí vést.

A.cz: Ale neměl by předseda projít zkušebním ohněm voleb, zda ho voliči chtějí?

Ale já budu v těch volbách. Oni budou volit hnutí, kde jsem lídr.

A.cz: Jenže já jako volič bych si řekl, že mě Andrej Babiš přesvědčuje, ať volím jeho hnutí, ale sám do voleb nejde...

To je pravda. Budeme o tom přemýšlet. Možná budu kandidovat.

Ve vládě mají být manažeři

A.cz: Promiňte, ale mně to připadá jako podnikatelský záměr: vy budete mít poslance, sám ve sněmovně nebudete, ale budete je řídit. To je přece divné, ne?

To není nic divného. Podívejte se na náplň práce poslanců. Sledujete tu sněmovnu, tu ostudu? Myslíte si, že bych tam já byl celý den? Toto poslouchat, ty kecy, žvásty, to urážení? Já jsem manažer. V parlamentu mají být politici a ve vládě manažeři.

A.cz: Myslím, že ministr je politická funkce...

To si já vůbec nemyslím. V žádném případě.

Počkejte na sněmovní volby!
Počkejte na sněmovní volby! | Foto: Ludvík Hradilek

ČR je firma s 10 miliony akcionářů

A.cz: Myslíte, že se dá země řídit jako firma?

Samozřejmě, že si to myslím, ano. Po volbách se dá řídit jako firma. Jednoznačně. Česká republika je firma, která má deset milionů akcionářů. Je to zadlužená firma, s blbým managementem, který ještě krade. Takže kdyby tu firmu mohli akcionáři řídit, tak nakopou management do p****e a dají si tam svůj, lepší.

A.cz: Osobně mám představu, že život je mnohem pestřejší a širší, než ho redukovat na firmu...

Vy to nechápete. Stát jako firma, to je o selském rozumu. To je o příjmech a výdajích. Já nemluvím o životě. Život ano. Musíte se postarat o ty chudé, definovat, které části státu jsou nevýdělečné - aby zdravotnictví nebylo privátní, nebo proč tu máme tolik privátních škol.

Aby stát definoval, co je státní a postaral se o lidi, kteří tu celý život pracovali a teď možná budou mít problém vůbec dostat důchody. Prostě firmy, které nemají výkon, dotujeme z těch bohatších.

A.cz: No, ale z čeho byste dotoval Českou republiku?

Prosím vás, Českou republiku nepotřebujete dotovat. Tady je peněz jak želez. Každý rok se vybere tisíc miliard. Akorát projebou tisíc sto nebo tisíc dvě stě. To je triviální. Když jdete třeba na ministerstvo zemědělství, tam je spousta schopných úředníků. Ti nepotřebují žádného ministra nebo nějaké poradce, zvládnou to sami.

Stát by měl definovat alespoň základní vizi. Tento stát nemá žádnou vizi.

A.cz: A vaše vize?

Moje vize je, že tento stát musí okamžitě dobudovat dopravní infrastrukturu a předložit investiční plán, aby nastartoval ekonomiku. A peněz je tu dost. Třicet procent nákladů na dálnice jsou, ještě než se kopne do země, a Havránkovou řešili 17 let. To má člověk vyřešené za půl hodiny.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy