Stát sbírá citlivá data o dětech, porušuje soukromí

Simona Holecová
13. 12. 2007 9:55
Úřad pro ochranu osobních údajů protestuje
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů ve středu tvrdě kritizoval stát za to, že shromažďuje citlivá data o dětech.

Úřadům to umožňuje už dva roky platná pasáž školského zákona, která počítá s existencí matriky, v níž ministerstvo školství shromažďuje i velmi citlivé údaje o žácích základních, středních i vyšších odborných škol.

"Ustanovení o školní matrice porušuje principy ochrany soukromí," prohlásil předseda ÚOOÚ Igor Němec.

V zákoně se říká, že každá škola musí o svých dětech vést vlastní matriku, která zahrnuje takové údaje, jakými je třeba rodné číslo, kontakty na zákonné zástupce, zdravotní stav dítěte, možné postižení či údaj, zda je dítě "sociálně znevýhodněno."

Tento termín státní správa používá často pro romské školáky a pro děti z rodin s podprůměrnými příjmy.

Část těchto dat pak školy musí poslat na nejbližší obec s rozšířenou působností. Daný úřad pak data předává na kraj a kraj je předává ministerstvu. Respektive přímo řízené organizaci resortu školství - Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Nikdo přitom dnes nedokáže zaručit, že někde na této krkolomné cestě údaje "neutečou".

Ochránci soukromí kvůli tomu vedou jednání s ministerstvem školství, které ale podle Němce od svého záměru nechce ustoupit. "V každém případě je to na dlouhé lokte," poznamenal Němec pro agenturu ČTK. "Jsou tímto zákonem porušeny principy ochrany osobních údajů," prohlásil.

Sběr do školních matrik začal v roce 2006, kdy musely citlivé údaje odevzdat vyšší odborné školy. V dalším školním roce (2006/2007) se pilotně zapojily střední školy a konzervatoře, letos i základní školy. Školy a úřady si data předávají dvakrát ročně.


 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy