Stát sbírá citlivá data o dětech, porušuje soukromí

Simona Holecová
13. 12. 2007 9:55
Úřad pro ochranu osobních údajů protestuje
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů ve středu tvrdě kritizoval stát za to, že shromažďuje citlivá data o dětech.

Úřadům to umožňuje už dva roky platná pasáž školského zákona, která počítá s existencí matriky, v níž ministerstvo školství shromažďuje i velmi citlivé údaje o žácích základních, středních i vyšších odborných škol.

"Ustanovení o školní matrice porušuje principy ochrany soukromí," prohlásil předseda ÚOOÚ Igor Němec.

V zákoně se říká, že každá škola musí o svých dětech vést vlastní matriku, která zahrnuje takové údaje, jakými je třeba rodné číslo, kontakty na zákonné zástupce, zdravotní stav dítěte, možné postižení či údaj, zda je dítě "sociálně znevýhodněno."

Tento termín státní správa používá často pro romské školáky a pro děti z rodin s podprůměrnými příjmy.

Část těchto dat pak školy musí poslat na nejbližší obec s rozšířenou působností. Daný úřad pak data předává na kraj a kraj je předává ministerstvu. Respektive přímo řízené organizaci resortu školství - Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Nikdo přitom dnes nedokáže zaručit, že někde na této krkolomné cestě údaje "neutečou".

Ochránci soukromí kvůli tomu vedou jednání s ministerstvem školství, které ale podle Němce od svého záměru nechce ustoupit. "V každém případě je to na dlouhé lokte," poznamenal Němec pro agenturu ČTK. "Jsou tímto zákonem porušeny principy ochrany osobních údajů," prohlásil.

Sběr do školních matrik začal v roce 2006, kdy musely citlivé údaje odevzdat vyšší odborné školy. V dalším školním roce (2006/2007) se pilotně zapojily střední školy a konzervatoře, letos i základní školy. Školy a úřady si data předávají dvakrát ročně.


 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy